BilimGenelMakaleler

Parmak Oranınız Kişiliğinizi Yansıtıyor

Google News Abone Ol

Anne karnında maruz kaldığımız cinsiyet hormonlarının beyin gelişimi üzerine etkileri bulunmuştur. Özellikle  testosteron beyin gelişimini etkilemekte bu da davranışsal, fizyolojik ve psikolojik birtakım etkiler meydana getirmektedir. Östrojenin beyin gelişimine etkisi ise yok denecek kadar az. Bu testosteronun kaynağı erkek bebekte çoğunlukla kendinden kaynaklanmakta iken kız bebeklerde ise anneden ve bebekten kaynaklanan (böbrek üstü bezleri ve yağ dokusu) az miktardaki testosteron duruma göre etkili olabilmektedir.

Anne Karnında Maruz Kaldığımız Hormonları Nasıl Ölçebiliriz?

Kesin bilgi kaynağı olarak amniyosentez bir seçenek bunun dışında parmak izleri ve işitme ile ilgili bir konu olan otoakustik emisyon anne karnında maruz kaldığımız testosteronu ölçmede birer seçenek olmalarına karşılık bunlar bizim kullanacağımız tekniğe göre zahmetli olduğu için parmak uzunluk oranı burada bizim imdadımıza yetişiyor. Kısaca 2d:4d ismini verdiğimiz bu oran 2.parmak (işaret) ile 4.parmağın (yüzük) oranı , d ise latince kökenli digit yani parmaktan gelmektedir. 2d:4d oranı açısından işaret parmağının uzun olması prenatal östrojen baskınlığının, yüzük parmağının uzun olması ise testosteron baskınlığının göstegesi.

Bilimsel Olarak Ne Kadar Doğru?

Homebox gen ailesi anne karnında ürogenital sistem, el ve ayak farklılaşmasında rol oynamaktadır. Burada bebeğin maruz kaldığı testosteron yüzük parmağını etkilerken östrojen işaret parmağını etkilemektedir. Testosteron salınımına bağlı olarak gebeliğin 14. ile 16. Haftaları arasında şekillenir. Beş yaşından sonra ise sabit kalır.

Yapılan bir deneyde gebe sıçanlara testosteron hormonu enjekte edilmiş ve sonuç yavru sıçanların cinsiyetinden bağımsız yüzük parmaklarının uzun olması olmuştur. Yapılan bir başka deneyde bu orana çevrenin etkisinin olup olmadığını anlamak için tek ve çift yumurta ikizi bireylerin karşılaştırılmalı incelenmesinde iki farklı ikiz grubunun benzer özellikler gösterdiği gözlemlenmiştir.

Nasıl Ölçebilirim?

Avuç içerisinde parmağın el ile birleştiği yerde iki çizgi varsa altta kalan referans alınarak işaret  ve yüzük parmağı uzunluğu ölçülür,oranı alınır. Resimdeki gibi ifade edecek olursak, AB uzunluğunun CD’ye bölümü ile parmak uzunluk oranını elde etmiş oluruz. 2d:4d oranı 0.98’den düşük değerde ise testosteron maruziyeti fazlalığını gösterir. Oranın 0.98 den yüksek olması östrojen maruziyetini gösterir. Genellikle araştırmalarda her iki el için de ölçüm yapılıyor, benzer sonuçlar elde ediliyor olsa da sağ el sola göre daha belirleyici.

2d:4d Oranı Hangi Özelliklerimizi Etkileyebiliyor?

Her iki cinsiyette de cinsiyet yönelimi, cinsiyet rolleri, uzun ve kısa süreli ilişki yönelimli olma,  saldırganlık türleri ve zayıf düzeyde fiziksel dayanıklılıkla ilgili bulunmuştur. Bunlar dışında testosteron baskınlığı durumunda, baskınlık, açıklık, samimi olma, heyecan arama, saldırganlık gibi özellikler gözlenirken; östrojen baskınlığı durumunda endişeye yatkınlık, dışa dönüklük, yumuşak kalplilik, hoşgörü, duygusal değişkenlik, duyarlıklık, belirsizlikten kaçma daha fazla gözlenmiştir.

Melike Kurt

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim görmekteyim. Daha çok sağlık alanında yazılar yazıyorum. Araştırma ve çeviri yapmayı severim.

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir