BilimGenelMakaleler

Parapsikoloji Nedir?

Google News Abone Ol

Bir çoğumuzun filmlerde, dizilerde yada bilim kurgu eserlerinde gördüğü telepati, durugörü, önsezi, zihin okuma ve astral seyahat gibi doğaüstü yetenekleri inceleyen bilim dalıdır. Kelime anlamı olarak Yunanca “para” yani bilinenin ötesinde, bilinmeyenler anlamını taşır. Odak noktasının insan olduğu bir çok çalışma telepati, medyumluk, hipnoz gibi konular üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu ve benzeri çalışmaların geneli parapsikoloji olarak nitelendirilmektedir. Eski medeniyetlerde yoga, telepati ve telekinezi gibi olaylara rastlanmak mümkündür. Bunun en belirgin örneklerine Çin ve Hint medeniyetlerinde görülmektedir. Günümüzde de parapsikolojik özelliklere sahip insanlar bulunduğu var sayılmaktadır.

Parapsikoloji Ne Kadar Bilimsel?

Bilim somut yani elle tutulur ve kanıtlanabilir niteliği olan şeyleri incelediğini biliyoruz. Parapsikoloji ise tamamen soyut bir alan olduğu için bilimin kapsama alanına girmemektedir. Bir çok bilim insanı ve parapsikologlar arasında tartışma konusu olan bu durum hala bir sonuca varmış değil. Bu konuları gerçek bir olgu olarak kabul edip nedenlerini, nasıllarını araştırıp yorum getirmeye çalışanlar olduğu kadar, tümüyle reddedenlerin sayısı da oldukça fazladır. Günümüzde “ruh” diye bir parçanın da varlığı kanıtlanmış değil. Buna dayanarak parapsikolojik yeteneklerin var olduğunu söylemek çok zor.

Metapsişik Tetkikler ve İlmi Araştırmalar Derneği Başkanı Tarık Arıkdal parapsikoloji hakkında şunları söylüyor:

“İnsanlık tarihi kadar eski ve doğaüstü olarak nitelendirilen olaylar, Batıda 1900’lü yılların başlarında, parapsikoloji adı altında ele alınmaya başlanmıştır. İnsan, fizik ve fizik ötesi bir varlıktır. Bütünün bilgisi parçada, parçanın bilgisi bütünde mevcuttur. Ruhsal varlık da bir ‘ilke varlığı’dır. Varlık özündeki aşkın bilgiyi madde alemlerinde (Dünya) uygulayabilmek için, o alemden kendisine bedenler edinir. Dünya bedeniyle bağlantı kurmasından dolayı, doğal olarak tezahür eden yeteneklerinin bir kısmını işte günümüz parapsikolojisi, duyular dışı algılama genel başlığı altında inceliyor.”

Parapsikoloji Alanları

 •  Telepati (Teliepathy)
 •  Duru görü (Clairvoyance, Telestezi)
 •  Önceden bilme (Precognition, Kehanet)
 • Zihnin madde üzerine etkisi (Telekinezi)
 • Psikometri (Psychometry)
 • Radyestezi (Dawsing)
 • Psikotograf (Psychophotograph)
 • Ön teşhis (Paradiagnostic)
 • Para Medicine
 •  Zihinle vücut kontrolü
 • Vücut dışı deney (Out of body experience) OOBE, Astral Projeksiyon

Saliha Kansız

Gebze Teknik Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyim.  Kimya teknisyeniyim.Biyomedikal, Astrofizik, Modern Fizik,Elektronik ve Mekanik konularıyla ilgileniyorum.

Bir Yorum

 1. Devamlı bizde muzdaribiz psikolojinin ötesinde bu tür olaylar anlatacaz diye akla karayı inanın seçiyoruz deprem olmadan önce hissediyoruz vay psikolojik sorunları var mı ki doğal afetleri önceden görüyoruz vay delimi valla bizde sizin saynizde sesimizi duyuralım istedik googlede kadir kapıcı diye baya olayım var hiçde deli olduğumu göstemiyor facede benim adıma açılmış her olay için ayrı ayrı hesabta açılmış konyalı kadir diye bence parapsikoloji gerçek kim ne derse desin insanda altıncı his var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir