CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Panda Karıncası Nedir?

Google News Abone Ol

Panda karıncası, adını sahip olduğu siyah beyaz renkleri taşıyan pandadan almıştır. İlginç görünümü ile oldukça ilgi çeken bu karınca mutillidae ailesinde bulunmaktadır. Siyah-beyaz dışında parlak kızıl veya turuncu renkleri de olabilmesinden dolayı, kadife karıncaları olarak da sıkça anılmaktadırlar. Bu canlıların siyah-beyaz olanlarına panda karıncası denmektedir.

Panda Karıncasının Özellikleri

Panda karıncaları, oldukça acı verici bir iğneye sahiptirler. Bu nedenle halk arasında inek öldürücü karınca olarak da anılırlar. Bunun dışında mutillidae ailesine yaklaşık 3.000 ila 5.000 farklı türün ait olduğu tahmin edilmektedir. Bazı araştırmacılar renklerinin taşıdığı anlamı anlatırken karınca adına, “Ben zehirliyim, ısırırsam çok acı veririm. Benden uzak durmalısın.” gibi anlatımlar yaptığını düşünmektedirler. Tabii bunu bizzat karıncaya soramadıkları için, bu durum teoriden ileri gidememiştir. Ancak söylenildiği gibi, panda karıncalarında oldukça güçlü bir zehir bulunmaktadır ve bu zehir oldukça acı verebilmektedir.

İlginçtir ki, diğer karıncaların aksine bu türde kraliçe bulunmaz ve cinsiyet ayrımı da yoktur. Aynı zamanda işçiler dediğimiz sınıf da bulunmamaktadır. Bu nedenle birçok karınca türünden farklıdırlar.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

  1. Bu tip bir canlıyı ilk defa görüyorum. Daha önce hiç bir kaynakta denk gelmemiştim. Kim bilir daha bilmediğimiz binlerce canlı türü vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir