BilimGenelMakalelerSağlık

Palinopsia Nedir?

Google News Abone Ol

Palinopsia Nedir?

Palinopsia, görseli oluşturan uyaranın ortadan kalkmasına rağmen görüntü oluşmaya devam etmesine neden olan bir görme bozukluğudur. Bu görseller ardıl görüntü olarak bilinirler ve normal görüşe sahip bireylerde de ortaya çıkabilir. Ancak, palinopsili bir bireyde bu durum kişinin umursamamazlıktan gelemeyeceği kadar ileri seviyededir.

Palinopsia’nın Nedenleri;

Palinopsia tek başına sağlıklı bir insanda görülebileceği gibi farklı görsel bozuklukların veya beyni etkileyen durumların eşliğinde de vuku bulabilir. Bunlardan bazıları:

 • Görsel karıncalanma
 • İlaç tedavisi yan etkisi
 • Nöbet geçirme durumları
 • Tümör
 • Oksipital lob ya da görme yolu lezyonları
 • Subkortikal hemoraji
 • Dural arteriyovenöz damarlarda fonksiyon bozuklukları

Palinopsiye neden olan patoloji pek çok farklı yolak üzerinden ortaya çıkabilir. Bu nedenle hastanın palinopsiasının kaynağını tespit etmek oldukça zorlaşır. Normal negatif ardıl görüntüler genellikle retinal bir fenomen olarak kabul edilirken palinopsia göz ile değil beyin ile alakalı bir durum olarak ele alınır. Bu yaklaşım, palinopsianın en yaygın görüldüğü durumların beyni etkileyen hastalıklar, uyuşturucular ve yaralanmalar eşliğinde olmasından kaynaklanır.

Ayşe İnce

Temmuz 93 doğumluyum. Ankara'da yaşamaktayım. 2012-2017 arasında Kırıkkale Üniversitesi'nde Tıp Fakültesi öğrencisiydim. Şu anda ise Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü'nde öğrenim görmekteyim. Bilim adına her şeye ilgi duyar ve kendimi farklı alanlarda geliştirmeye, genel  ve alansal kültürümü artırmaya her daim çaba gösteririm. İleri düzey İngilizce biliyorum ve farklı dilleri de öğrenme çabasındayım. Tıp kökenim ve şu an almakta olduğum eğitim ile sağlık alanında kayda değer bir yönetici olmayı hedefliyorum.

4 Yorum

 1. Merhaba,
  Lasik oldum ve görsel karıncalanmayla birlikte bu durum var. Aynı şeyleri yaşayan var mıydı acaba?

 2. Kesin bir tedavisi yok. Boyun düzleşmesini önlemek içib bazı egzersizler var. Onlara bir göz atın. Şikayetleriniz azalabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı