CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Pacu Balığı Nedir?

Google News Abone Ol

Bilimsel adı Colossoma Macropomum olarak bilinen Pacu Balığı, Güney Amerika; Amazon Nehri’nde yaşamaktadır. Otçul olan bu balık dişlerinin büyüklüğü ile nam salmıştır.

Pacu Balığı Ve Özellikleri

Kendi türüne ve insanlara karşı saldırgan değildir. Her ne kadar güçlü çenesi ve büyük dişleri olsa da, onları insanlar ve kendi türü için kullanmaz. 22°C – 28°C sıcaklıklarda yaşamayı severler. Boyutları en fazla 100 santimetre kadardır. Yumuşak ve orta sertlikte (5.0 – 7.8 Ph) yaşarlar. Piranalar ile sıkça karıştırılan bu balıklar piranalara göre oldukça barışçıldır. Genel olarak meyve ve sebzelerle beslenirler. Alt çenesinin hafif geride olması, piranalar ile ayrıt edilebilmesini kolaylaştırmaktadır.

Pacu Balığı Besleme

Akvaryumlarda beslenebilir ancak bu balıklar için standart akvaryum yeterli olmazken büyük akvaryumlarda rahatça yetiştirilebilir. Ancak beslerken dikkatli olunmalıdır. Çünkü stresli olduğunda akvaryumdan atlayabilmektedir. Bu sebepten, bulunduğu akvaryumun üzeri kesinlikle kapalı olmalıdır. Akvaryumda bitkiyi severler ve kendi boyutlarında balıklar ile beraber bakılmalıdır. Yavrularının benekleri bulunur. Akvaryumunda beslemek isteyenler, ev akvaryumunda kolay bakılamayacağını unutmamalıdırlar.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

2 Yorum

  1. Pacu Balığını hep merak etmişimdir,fakat araştırmaya zamanım olmadı şimdi sayenizde öğrendim paylaşımınız için teşekkür ediyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı