Bilim Ve Tekno

Pabuç Gagalı Nedir?

Pabuç Gagalı Nedir?

Pabuç Gagalı; pelikansılar takımında bulunan bir kuş türüdür. Adını büyük ve ayakkabıya benzeyen gagasından almaktadır. Oldukça ilginç olmasına karşın, pek fazla bilinen bir tür değildir. Leyleğe benzeyen oldukça büyük bir kuştur. Boyutları hiç de küçümsenecek kadar değildir. Sadece gagalarının boyutu bir şaşırtacak derecede büyüktür.

Pabuç Gagalı Ve Özellikleri

Ortalama olarak 110 ila 140 cm gaga boyutuna sahip olan bu kuşun, 152 cm gaga boyuna sahip olan bireylerine de rastlanmıştır. Ağırlıkları ise, 4 ile 7 kilogram arasında değişmektedir. Ortalama olarak erkekleri 5.6 kilogram kadarken, dişileri 4.9 kilo gram kadardır. Erişkinleri genelde gri tüyler taşırken, genç bireyleri genel olarak kahverengi ve tonları tüy taşımaktadır. 230 ila 260 cm kanat açıklığına sahip bu kuşlar oldukça iyi uçmaktadır.

Ortalama olarak dakikada 150 defa kanat çırparlar. Bu türün en belirgin özelliği, saman sarısı rengindeki büyük gagaya sahip olmasıdır. Gagasının keskin kenarları, yakaladığı avının kafasını kolaylıkla koparmasına yardımcı olur. Pelikanlar gibi pabuç gagalının da üst gagası gemi omurgası şeklinde ve ucu da oldukça sivridir.

Pabuç gagalıların bacakları oldukça uzundur. Tarsus uzunluğu 21,7 ila 25,5 cm. arasındadır. Çoğunlukla, Afrika’nın tropikal doğu bölgesinde, Sudan’dan Zambiya’ya kadar büyük bataklıklarda yaşamaktadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ