GenelMakalelerTeknoloji

Otizme Umut Işığı; Google Glass

Google News Abone Ol

Times dergisi tarafından ilk olarak 2012 yılının en önemli icadı olarak tanımlanan ve Google tarafından duyurulan Google Glass, o dönem büyük ses getirmişti.

Google Glass

Google Glass, üzerinde optik bir ekran bulunan gözlük şeklindeki bilgisayardır. Tanıtıldığı ilk günden  beri meraklı beklenen bu üstün özelliğe sahip deli gibi beklenen gözlük, katlanamıyor olması, fiyatı, şarj süresi ile hayal kırıklığı yaratmıştı.

Google pes etmedi ve 2017’in temmuz ayında Google tarafından güncellenmiş versiyonu ile karşımıza çıkan gözlük bilgisayar, bir grup araştırmacı tarafından  otizmli çocukların iletişim becerilerini geliştirmesi ve karşıdakinin o an hissettiği duyguyu anlayabilmesi için optimize edildi. Bugünlerde otizmli çocuklar için kullanılıyor, 12 farklı aileden 14 otizmli çocuk üzerinde yapılan araştırmalar şu an pilot aşamasında fakat şu ana dek yapılan çalışmalar oldukça olumlu sonuçlar verdi.

Yeni Google Glass, otizmli çocuğun iletişim kurduğu kişinin yüz ifadelerini kaydediyor v görüntüleri cihaza bağlı olan akıllı telefona aktarıyor. Telefondaki uygulama ise yapay zeka yardımıyla, kmutluluk, hüzün, öfke, iğrenme, şaşkınlık, korku, aşağılama ve sakinlik olmak üzere sekiz ifade arasında ayrım yapabiliyor. Bu şekilde otizmli çocuk iletişim kurduğu kişinin beden dilini, jest ve mimiklerini rahatça anlamlandırabiliyor ve iletişimimin bir parçası haline gelebiliyor.

Otizmle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki makaleleri de okumanızı tavsiye ederim.

Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm Bir Sindirim Sistemi Bozukluğu

Gözde Öztürk

Merhaba, ben Gözde! Ankara'da yaşıyorum, Atatürk Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum.Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir