Bilim Ve Tekno

Organik Ürünler Daha Sağlıklı Mı?

Organik Ürünler Daha Sağlıklı Mı?
Organik ürünler ve diğerleri konusunda hepimizin kafası karışık. Market raflarında dolaşırken hangisini alsam, gerçekten doğal mı soruları hep bir soru işareti. Fiyatları diğer ürünlere göre çok pahalı. Ama sağlık için değer mi diye düşünmeden edemiyoruz.
Organik tarımda ürünlerde, antibiyotik, ilaç kalıntıları, pestisit bulunmaması gerekiyor. Havanın, toprağın temiz olması gerekiyor. Tohumların GDOsuz olması gerekiyor.
Fakat Türkiye’de organik tarım tam olarak yasalara uygun yapılmıyor. Pek çok organik üründe de ilaç kalıntıları tespit ediliyor.
Organik tarımın yasalara uygun olarak yapılması, denetimlerinin iyi olması, fiyatlarının tüketicilere uygun olması durumunda organik tarım yaygınlaştırılmalı, fakat günümüz şartlarında organik ürünlerle diğer ürünlerin besin değeri açısından bir farkı yok maalesef. Ayrıca organik ürünlerin çoğu yasalarda belirtilen organik ilkelerini tam olarak karşılamıyor.
Bu şartlar altında tarımın iyileştirilmesini, tohumların doğal olmasını, ilaçların, antibiyotiklerin iyi denetlenmesini istemekteyiz.
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ