GenelMakalelerSağlık

Organik Ürünler Daha Sağlıklı Mı?

Google News Abone Ol
Organik ürünler ve diğerleri konusunda hepimizin kafası karışık. Market raflarında dolaşırken hangisini alsam, gerçekten doğal mı soruları hep bir soru işareti. Fiyatları diğer ürünlere göre çok pahalı. Ama sağlık için değer mi diye düşünmeden edemiyoruz.
Organik tarımda ürünlerde, antibiyotik, ilaç kalıntıları, pestisit bulunmaması gerekiyor. Havanın, toprağın temiz olması gerekiyor. Tohumların GDOsuz olması gerekiyor.
Fakat Türkiye’de organik tarım tam olarak yasalara uygun yapılmıyor. Pek çok organik üründe de ilaç kalıntıları tespit ediliyor.
Organik tarımın yasalara uygun olarak yapılması, denetimlerinin iyi olması, fiyatlarının tüketicilere uygun olması durumunda organik tarım yaygınlaştırılmalı, fakat günümüz şartlarında organik ürünlerle diğer ürünlerin besin değeri açısından bir farkı yok maalesef. Ayrıca organik ürünlerin çoğu yasalarda belirtilen organik ilkelerini tam olarak karşılamıyor.
Bu şartlar altında tarımın iyileştirilmesini, tohumların doğal olmasını, ilaçların, antibiyotiklerin iyi denetlenmesini istemekteyiz.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir