BilimGenelMakalelerSağlık

Organik – Esnek – Yapay Afferent Sinir

İnsan sinir sistemi, merkezi ve çevresel olmak üzere iki grupta incelenir. Çevresel Sinir Sistemi içerisin de yer alan Somatik Sinir Sistemimiz motor nöronlarını ve duyu nöronlarını içerir. Duyu nöronları yani bir diğer adıyla afferent sinirler çevreden aldığı uyarıları merkeze iletirken, motor nöronlar olarak da bildiğimiz efferent sinirlerde bu uyarıları değerlendirir.

Affetent ve efferent hakkında kabaca bir bilgi edindikten sonra Science Dergisinde yayımlanan bir makaleden bahsetmek istiyorum. Bilim sinir kaybında yaşanılacak olumsuzlar karşısında bir şey yapamamaktan muzdarip iken bu makale bu alan da bir umut ışığı olabilir. Makalede, esnek ve tamamen organik olan bir yapay afferenti duyurdu. Hamamböcekleri üzerinde yapılan bir araştırmada, araştırmacılar kopmuş bir hamamböceğinin bacağına yapmış oldukları bu cihazı bağladı ve belli basınçlar ile uyarılan bacak hareket ettirildi. Yapılan sistemde biyolojik afferent sinir taklit edildi.

Şekil A‘da biyolojik sistem görürken Şekil B’de de yapay afferent siniri görebilirsiniz. (Şekillerdeki aynı renkler bir birine karşılık gelmektedir.) Bu yapay sistem birkaç santimetre uzunluğundaki levha üzerine organik polimerlerden basınç sensörleri, karbon nanotüpler, altın elektrotlar, sensörlerin girişini elektrik uyarılarına dönüştürülen halka osilatörler ve çoklu osilatörlerden gelen girişi bir elektrik akımına birleştiren bir transistör yerleştirilerek oluşturulmuştur.

Şekil C’de Yapay afferent sinir ile biyolojik efferent sinirin kombinasyonu bulunmaktadır. Basınç ile uyarılan yapay afferent sinir uyarını postsinaptik akımlara dönüştürebilmektedir. Postsinaptik akımlar ise biyolojik afferent sinirleri ve kasları uyarmak, hareketi başlatmak için amplifiye eder. Sonuç olarak kopmuş hamamböceği bacağı hareket eder.

Devam eden çalışmalar, bir protezin cildine dahil edilebilecek yapay bir sinir sistemi kurmayı amaçlamaktadır. Küçük boyutta elde edilen yapay afferent sinir bu amaca ışık tutmaktadır.

Etiketler

Soru Cevap banner

Gizem Tutkun

Merhaba, ben Gizem. İstanbul'da yaşıyorum, Üsküdar Üniversitesi Biyomühendislik bölümünde tam burslu olarak okuyorum. Öğrenmek için öğretmenin iyi bir adım olduğunu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı