BilimGenelMakaleler

Önce DNA Mı Yoksa RNA Mı?

Google News Abone Ol

Bir grup bilim insanı öncelikle metabolizmanın yani karbonhidrat, yağ ve proteinlerin önce genetik materyalinse sonradan oluştuğunu ileri sürmüştür. Buna “Önce Metabolizma Hipotezi” denilmiştir. Bir diğer grup bilim insanıysa öncelikle genetik materyalin oluşması gerektiğini ileri sürmüştür.

Önce DNA Mı Yoksa RNA Oluşutu?

DNA hipotezi DNA olmaksızın RNA’nın sentezlenemeyeceğini dolayısıyla proteinlerin üretilemeyeceğini ileri sürmüştür. Bu hipoteze merkezi dogma denilmiştir. Bu ilkeye göre DNA, RNAyı sentezler RNA da proteinleri sentezler.

Metabolizmanın mı önce yoksa DNA veya RNAnın mı önce olduğu sorusu hala tartışılmakta olan bir sorudur. İşte bu noktada muhtemelen bir zamanlılık söz konusu. Dolayısıyla bu ortamda metabolik malzemeyle kalıtımsal malzemenin bir arada bulunuyor olma ihtimali son derece yüksek.

Karbonhidrat ve yağlar kendiliğinden çevresel etmenlerin etkisi altında kolayca oluşabilen kimyasallardır. Nükleotidler de benzer şekilde kendiliğinden oluşabilir. Fakat nükleotidlerden oluşan büyük yapılardan DNA mı yoksa RNA mı önce oluştu?

Merkezi dogmaya göre ilk olarak DNA oluşmuştur. Ancak daha sonra genetik materyali RNA olan bir retrovirüs adı verilmiş virüs keşfedilmiştir. Bunun üzerine DNA hipotezi geçerliliğini yitirmiştir.

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı