GenelMakaleler

Ölmek Yasak: Svalbard Adaları

Google News Abone Ol

Svalbard Adaları Nerede?

Norveç’e bağlı Svalbard, Kuzey Buz Denizi’nde bir ada topluluğu. İskandinavya ile Kuzey Kutbu’nun tam ortasında bulunuyor. Kutup ayılarının insanlardan daha kalabalık olduğu, arazide özgürce dolaştığı bir yer. Yaklaşık 2500 kişinin yaşadığı Svalbard’da ayıların nüfusu ise 3 bini geçiyor. Adaların ancak yüzde 13’lük bölümü yaşamaya elverişli, yüzde 27’si sivri zirveli dağlarla kaplı, yüzde 60’ı da buzullarla örtülü.

Svalbard’da 19 Nisan ile 23 Ağustos arasında güneş hiç batmıyor. 28 Ekim ile 14 Şubat arasında ise güneş hiç yüzünü göstermiyor. Svalbard’da ulaşım ağırlıklı olarak köpekli kızaklarla yapılıyor. Gezginler için düzenlenen keşif turları ve adalarda bolca rastlanan fosilleri aramak için de kızak kullanılıyor. Köpeklerin ayılara karşı insanları koruduğu söylentiler arasında.

Dünyanın en temiz havasının bu adada olduğu ve ilk inildiğinde baş dönmesi ve burun kanaması yaşandığı ilginç bilgiler arasında. Daha ilginciyse Norveç’in Svalbard Adaları’nın sakinleri için ölmek yasak. Svalbard adalarında, sıcaklığın çok düşük olması nedeniyle cesetlerin bozulmadığı fark edilmiş ve bunun üzerine adada bulunan küçük mezarlık 70 yıl önce kapılarını kapatmış.

Olayın aslı şu şekilde: Bir grup bilim insanı Svalbard mezarlığındaki bir cesetten doku örneği aldılar. Bulgular tedirgin ediciydi. Doku örneğinde, 1917 yılında çok sayıda kişinin ölümüne sebebiyet veren salgın hastalığın izleri, ölümlerden yıllar sonra hala canlıydı. Bunun üzerine Svalbard yönetimi mezarlığa yeni cenazelerin kabul edilmemesine karar verdi. Hastalığı nedeniyle durumu ağırlaşan kişiler de Svalbard’dan tehcir ediliyor ve son günlerini burada yaşayamıyor. Svalbard’da elbette beklenmedik ölümler de yaşanıyor. Bu durumda cenazeler acilen gemi ya da uçaklarla Norveç’in daha sıcak noktalarına gönderilerek burada defnediliyor.

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir