Bilim Ve Tekno

Öldükten Sonra Beyinde Neler Oluyor?

Öldükten Sonra Beyinde Neler Oluyor?

Birçok filme konu olan konuyu bilim insanları yıllardır açıklamaya çalışıyor. Öldükten sonra bazı organların belli bir süre daha çalıştığı kanıtlanmış bir gerçek. Peki bu nasıl oluyor?

Ölümden Sonra Beyinde Ne Oluyor?

Öldükten sonra birçok organ bir süre daha çalışmaya devam eder. Bunun sebebi hücrelerde depo edilen besinlerin halen sindirilebilmesi ve ATP (enerji) üretebilmesidir.

Daha önce hayvan diseksiyonlarında, ötenazi sonrası birkaç dakikalık zaman diliminde kalbin çalıştığına şahit olunmuştur. Bunun sebebi kalp hücrelerinde depo edilmiş halde olan besinlerin sindirime tabii tutulması ile enerji üretilmesidir. Ancak ne kadar besin olursa olsun, kan yolu ile oksijen taşınamamasından dolayı besinlerin sindirilememesine ve dolayısı ile hücrelerin ölmesine sebebiyet vermektedir.

Aynı şekilde beynimizde de bu ve buna benzer olaylar gerçekleşiyor olabilir. 2013 yılında Michigan Üniversitesi‘ndeki araştırmacıların yapmış olduğu araştırmalar, beynin ölümden sonra ürettiği elektriksel aktivitenin arttığını ortaya koydu.

Canlı beyne göre ölümden sonraki birkaç dakikalık beyin aktivitesinin büyük ölçüde arttığını ortaya koyan araştırmanın ekibi, hayvanlarda ve insanlarda ölümden sonra beynin bilinç ve sinirsel korelasyonu tanımlamaya çalıştığını belirtiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ