BilimGenelMakalelerSağlık

Öldükten Sonra Beyinde Neler Oluyor?

Google News Abone Ol

Birçok filme konu olan konuyu bilim insanları yıllardır açıklamaya çalışıyor. Öldükten sonra bazı organların belli bir süre daha çalıştığı kanıtlanmış bir gerçek. Peki bu nasıl oluyor?

Ölümden Sonra Beyinde Ne Oluyor?

Öldükten sonra birçok organ bir süre daha çalışmaya devam eder. Bunun sebebi hücrelerde depo edilen besinlerin halen sindirilebilmesi ve ATP (enerji) üretebilmesidir.

Daha önce hayvan diseksiyonlarında, ötenazi sonrası birkaç dakikalık zaman diliminde kalbin çalıştığına şahit olunmuştur. Bunun sebebi kalp hücrelerinde depo edilmiş halde olan besinlerin sindirime tabii tutulması ile enerji üretilmesidir. Ancak ne kadar besin olursa olsun, kan yolu ile oksijen taşınamamasından dolayı besinlerin sindirilememesine ve dolayısı ile hücrelerin ölmesine sebebiyet vermektedir.

Aynı şekilde beynimizde de bu ve buna benzer olaylar gerçekleşiyor olabilir. 2013 yılında Michigan Üniversitesi‘ndeki araştırmacıların yapmış olduğu araştırmalar, beynin ölümden sonra ürettiği elektriksel aktivitenin arttığını ortaya koydu.

Canlı beyne göre ölümden sonraki birkaç dakikalık beyin aktivitesinin büyük ölçüde arttığını ortaya koyan araştırmanın ekibi, hayvanlarda ve insanlarda ölümden sonra beynin bilinç ve sinirsel korelasyonu tanımlamaya çalıştığını belirtiyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir