GenelHaberTeknoloji

Okullarda Yüz Tanıma Teknolojisi

Google News Abone Ol

Yüz tanıma teknolojisi okullarda da kullanılmaya başlandı. Çin’de bir Üniversite’de öğrencilerin derse girip girmediğini öğrenmek için yüz tanıma teknoloji’si kullanılıyor. Beinjing News’in sunduğu bir habere göre, Çin/Nankin şehrinde bulunan bu üniversite de sınıflara gizli tarayıcılar koyularak sınıfa girip çıktığı, okulu kimin ziyaret ettiği kayıt ediliyor. Ve bu kayıttan sonra o öğrencinin yüzünü tarayıcıyla taradıktan sonra çıkan bilgilere göre öğrencinin dersi asıp asmadığı belirleniyor.
Bu teknolojik alet öğrenciler maske,makyaj gibi bakım ürünleri kullanılsa da vücut hatlarından kişiyi tanıyabiliyor ve bu cihazdan kaçmak neredeyse imkansız hale geliyor.Bu teknoloji, Profesör Shen Hoo, tarafından dersleri sık sık asan öğrenciler için yapılmıştır. Ve bu sayede yoklama almak gerekmiyor kimin ne zaman derste olduğu sisteme kayıt ediliyor.

Yüz Tanıma Teknolojisinin Faydaları

1. Öğretmenlerin, dersi asan kişileri bulması kolaylaşıyor.
2. Öğretmen, müdür veya okul çalışanları bir disiplin cezası için bu teknolojiyi kullanabilir.
3. Yoklamayı sistem kendisi yaptığı için derse ayrılan zaman artacaktır.
4. Öğretmenin sınıfın içinde olan olaylardan ve yabancı kişilerden haberi olacaktır.
5. Sınıfın güvenliğini korumak için kullanılabilir.
6. Sınıfta kayıp olan bir nesne bu teknoloji sayesinde kimin elinde olduğu belirlenebilir.

Sergen Kartal

Bodrum/Yalıkavak da yaşıyorum. 30/07/2003 doğumluyum. İlgi alanlarım bilgisayar,teknoloji ve program. Lise 1 öğrencisiyim. Hayalim bilgisayar programcılık ve yazılım. Teknoloji ile ilgili olduğum için bu dalın benim hoşuma gideceğini düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı