GenelMakalelerSağlık

Okul Çağı Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Google News Abone Ol

Beslenme, insanın büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürebilmesi için gerekli olan besin öğelerininin yeterli miktarda vücuduna alınmasına denir. Yeterli ve dengeli beslenme ise; vücudun büyümesi, dokuların gelişmesi gibi temel işlevleri yapabilecek miktarda tüm besin öğelerinin gerekli miktarda alınması ve vücutta kullanılmasıdır.

Okul çağı dönemi genel olarak 7-12 yaş aralığını kapsayan ve çocukların enerjisini daha çok okuldaki aktivitelere ayırdığı dönemdir. Okul çağı çocukları yaklaşık 20-30 kg arasındadır. Boy olarak da yedinci yaştan itibaren  yılda ortalama 5-6 cm uzarlar. Çocukların bu dönemde ortalama günlük 1800-2200 kalori enerji almaları gereklidir. Bu önerilen enerjinin altında alım durumunda zayıflık ve büyüme geriliği görülebilir. Enerjinin önerilen miktardan fazla alınması ise önce kilo fazlalığına, daha sonra ise obeziteye yol açabilmektedir.

Okul çağı dönemindeki çocuklarda fiziksel büyüme ve gelişme sürekli olarak devam eder ancak bu durum yavaş yavaş gerçekleşir. Bu yüzden okul çağı dönemi beslenmesindeki amaç sağlıklı büyümeyi ve gelişmeyi sağlamaktır.

Çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmesi konusunda öncelikle besinlerin bileşimini oluşturan ve insan organizması için gerekli birçok besin öğesi bulunmaktadır.  Bunlar proteinler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler, mineraller ve sudur. İnsan vücudunun ortalama %60’ı su, %18 protein, %18 yağ, %0,7 karbonhidrat, %4.3’ü ise minerallerden oluşmaktadır.

Peki  bu öğeleri içeren besin grupları nelerdir hep birlikte inceleyelim;

Alınması Gereken Besin Öğeleri

1.Süt ve Süt Ürünleri

Süt, yoğurt, peynir, kefir, dondurma ve sütlü tatlılardan oluşur. Yüksek kalitede protein, kalsiyum, fosfor, çinko, B1,B2,B3 ve B12 vitaminlerini içerir. Alerji veya laktoza karşı duyarlılık olduğu durumlarda kullanımına dikkat edilmelidir, miktarları azaltılmalıdır. Çocuklar için günlük 2-4 porsiyon idealdir.

2.Et, Yumurta, Kurubaklagil ve Yağlı Tohumlar

Et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi yiyeceklerin yanı sıra ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar bu gruba girmektedir. Ancak kuruyemişlerin yağ miktarı diğerlerine nispeten fazla olduğu için miktarına dikkat edilmelidir. Bu grup iyi kalitede protein, demir, çinko, magnezyum gibi mineraller; B1,B6,B12 ve A  vitamini yönünden zengindir. Bu gruptaki yiyecekler büyüme ve gelişme için önemli yer tutarlar. Hastalıklara karşı direnç kazanmada rolleri vardır. Yumurtanın protein kalitesi yüksek olduğu için her gün 1 yumurta yenmesi önerilir. Et ürünleri için günlük kullanılması gereken miktar ise çocuklar için 2.5-3 porsiyondur.

3.Ekmek ve Tahıllar

Ekmek, pirinç, makarna, bulgur, yulaf ve kahvaltılık tahıllar bu gruba girer. Bu yiyecekler vitamin, mineral açısından önemli olup zengin bir karbonhidrat içeriğine sahiptir. Bu nedenle vücudun temel enerji kaynağıdır. Tam tahıllar demir, magnezyum, selenyum, B vitaminleri yönünden zengindir. Çocuklar için günlük tüketilmesi gereken miktar 2.5-5 porsiyondur.

4.Meyveler ve Sebzeler

Bu grubun önemli bileşenleri su olup protein, yağ gibi besin öğeleri yönünden fakirdir ama mineral ve vitaminler yönünden oldukça zengindirler. Çocuklar için günlük tüketim miktarı 1,5-2,5 porsiyondur.

Peki Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocukların beslenme alışkanlıklarını etkileyen önemli etmenlerden biri okulda geçirdikleri zamandır. Okulda uzun süre oturarak vakit geçirme, evde televizyon ve bilgisayar başında geçirilen süre, çocuklarda fiziksel aktivite yetersizliğine ve aşırı kilo alımına yol açmaktadır. Yapılan birçok araştırma sonucu alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıkların yanı sıra kötü beslenme alışkanlığının da okulda oluştuğunu göstermiştir.  Bunların yanında her yaş grubunu etkilediği gibi çocukluk dönemini daha çok etkileyen televizyon, sinema gibi araçlar ve çocuk programlarında yer alan yiyecek reklamları hayatımızda geniş bir yer tutmaktadır ve bilindiği üzere bu reklamların çoğu şekerli, yağlı ve tuzlu besinler ile fast-food gibi yiyeceklerdir. Bu gibi reklamların beslenme alışkanlığı yönünden önüne geçilmesi büyük önem arz etmektedir.

En önemli noktalardan biri de, beslenme hakkındaki yetersiz bilgilerin birçok sağlık sorununa yol açmasıdır. Bu sorunların önüne geçmek için her yaştan kişiye beslenme eğitimi verilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda hem ebeveynlere hem de eğitimcilere büyük roller düşmektedir. En önemli görevleri doğru beslenme alışkanlıklarını kazandırmak, beslenme ile ilgili bilinen yanlışları düzeltmek ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmelerini sağlamaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir