Bilim Ve Tekno

Okapi Nedir?

Okapi Nedir?

Okapiler, zürafagiller familyasında bulunan ve geviş getiren bir çift toynaklı türüdür. Her ne kadar görünüşü zürafadan çok bir atı andırsa da, sınıflandırmacılar onu zürafagiller familyasına dahil etmişlerdir. Vücudunun arka tarafı zebralarda olduğu gibi siyah beyaz çizgiler taşımakla beraber, vücudunun geri kalan tarafları genelde çikolata kahverengisi ve tonlarıdır. Bilmeyenler tarafından daha çok zebra ve atın çiftleşmesi sonucu oluşmuş olduğu tahmin edilirken, okapiler tamamen saf kan bir türdür.

Okabiler Ve Özellikleri

Halk arasında Orman zürafası veya Kısa boyunlu zürafa gibi adlarla da anılan okapiler, 230 kg ağırlığında, 2 metre uzunluğunda, 1,60 m boyunda olurken, kuyrukları ortalama 40 santimetre kadardır. Erkeklerinin 2 boynuzu vardır ancak dişilerinde boynuz bulunmamaktadır. Birçok hayvanın aksine, dişileri erkeklerinden daha büyüktür.

Okapiler, yalnızca Demokratik Kongo Cumhurriyeti’inde yaşamaktadır. Burada yaklaşık 10.000-20.000 okapi olduğu tahmin edilmektedir. Okapiler, ot, mantar ve meyve ile beslenirler ve ortalama ömürleri 25-30 yıl kadardır. İlginçtir ki, dişileri genelde bir alanda sabit kalırken, erkekleri oldukça fazla dolaşır. Okapiler genelde yalnız yaşarken, nadirende olsa küçük sürüler halinde dolaşabilirler. Ancak halen ne sebeple böyle küçük sürüler oluşturdukları sorusu cevaplanamamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ