BilimGenelMakalelerSağlık

Öğle Yemeği Arasında Yapılan Hatalar

Google News Abone Ol

Çoğumuz tüm günümüzü dışarıda geçiriyoruz ve öğle yemeğini basit şekillerde geçiştiriyoruz. Ofise dışarıdan söylenen yemekler ve yemek yemek için ayı bir masa kullanmamak sağlığı tehdit eden durumlar arasında.Ayrıca bunu sadece çalışanlar değil okula giden bizlerde yapıyoruz.

Peki bu yaptığımız hatalar nelerdir?

  • Yemeğini her gün dışarıda yemen

Avrupa Klinik Beslenme Dergisi, restoranlar ve fast food yemeklerinin evde yapılan yemeklerden çok daha fazla kalori, doymuş yağ ve tuz içerdiğini gösterdi.

  • Yemeğini çalışma masanda yemen

Öğle yemeğini çalışma masana getirmek, aslında beklenenden fazla yemeni sağlayabilir. Bristol Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, masandaki yemeğin öğle tatili sırasında tüketilen yiyecek miktarını artırabileceğini gösterdi. Bunun nedeni, yemek yediğin sırada dikkatinin dağılıp ne kadar tükettiğini fark etmemen olarak gösteriliyor.

  • Yemek yerken telefonla ilgilenmen

Masanın üzerinde yemek yemene benzer bir şekilde, telefonunla ilgilenmen de yemeği ne kadar yediğine dikkat etmemene neden olur. Bu da aşırı yorulmaya yol açar. Öğle yemeğin sırasında tüm teknolojik ürünlerinden bir miktar kopmayı dene ve aşırı yorulmayı önlemek için yemeğine odaklan.

  • Hiç sebze yememen

Ispanak ve lahana gibi yapraklı yeşillikler lif (sindirim düzenliliğiniz için gerekli), vitamin C (genç görünümlü ciltler için yararlıdır) ve antioksidanlar gibi besin maddeleriyle doludur. Evde yeşilliklerle dolu bir yemek ya da salata yapmayı deneyebilirsin.

  • Sürekli az yağlı süt ürünleri tercih etmen

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre, tam yağlı süt ürünleri tüketen insanların, düşük yağlı süt ürünleri tüketenlere kıyasla tip 2 diyabet riski daha düşük. Bu nedenle, tam yağlı yoğurt gibi daha sağlıklı, protein içeren seçeneklere bağlı kalın ve taze meyveler, fındık gibi daha sağlıklı ürünler kullanın.

  • Yemeğini yürürken yemen

Hepimiz bir yerlere yetişmeye çalışıyoruz. Öğle aranda yemek yemeye vakit kalmıyorsa işe yetişmek için yürürken yemek yiyor olabilirsin. Bu aslında harika bir fikir değil, dikkatsiz beslenmenin başka bir biçimi olduğundan; aşırı tüketime neden olabilir. Surrey Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, hareket halindeyken yemenin memnuniyetsizlik nedeniyle gün içinde daha fazla yiyecek yemesine neden olabileceğini göstermiştir.

  • Plastik mikrodalga kaplarını kullanman

Yemeğini yapıp ofise götürdün ve mikrodalgada ısıtıcaksan vücudunu sert kimyasallardan korumak için BPA içermeyen kapları (cam veya seramik gibi) kullanmayı dene. Plastik kapların içinde BPS olarak bilinen kimyasal yemeklerin içine sızabilir ve Harvard Medical School’un yapığı bir araştırmaya göre tiroit ve hormon düzeylerini etkileyebilir.

  • Öğle yemeğini atlaman

Yapman gereken ne kadar çok iş olursa olsun, yemek atlamak asla iyi bir fikir değildir. Journal of Nutrition tarafından yayınlanan bir araştırma, öğle yemeğini (veya genel olarak herhangi bir yemeği) atlayan kişilerin sinirli ve duygusal olarak daha güçsüz olduğunu gösterdi. Öğle yemeğini atlamak konsantrasyonunuzu da etkileyebilir, bu nedenle beyninizi iş gününün geri kalanında dinç tutmak için besleyici bir öğle yemeği paketi yaptığınızdan emin olun.

  • Öğle aranı sigara içerek geçirmen

Sigara içmenin senin için çok kötü olduğunu zaten biliyorsun, ama tekrar ediyor: Bu kötü alışkanlık, Amerikan Kalp Derneğine göre sağlığına tonlarca zarar veriyor. Kardiyovasküler hastalık, kanser ve hatta anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunları riskini arttırır.

  • Yemeğini çok hızlı yemen

Çok hızlı yemen, normalde olduğundan daha fazla yemene neden olabilir. Beslenme ve Diyetetik Akademisi Dergisi tarafından yayınlanan bir araştırma, daha hızlı yemek yeme eğilimi gösteren kişiler, yavaş yiyenlere göre daha fazla obez olma eğilimindeler.

Şule Kıyar

Konya da yaşamaktayım.Doğum tarihim 12.12.1997.Necmettin Erbakan Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü öğrencisiyim.Laboratuvar ortamlarına ve sağlık alanlarına çok meraklıyım.Gelişimde mantığı ön planda tutan ayrıca Canan DAGDEVİREN hayranıyım.Beni instagram sayfamdan takip edebilirsiniz :@sulekyr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı