BilimGenelMakaleler

Nobel Fizik Ödülü’nü Kazanan 3.Kadın

Google News Abone Ol

Nobel Ödülleri her zaman ilgimizi çekmiştir, bu yıl da yapılan çalışmalar bilim dünyasında çok ses getirdi. Yapılan birbirinden değerli tüm bu çalışmaların yanı sıra bu yıl, Nobel Fizik Ödülü’nde yıllardır gerçekleşmeyen tarihi bir olay gerçekleşti. Gelin, bu olaya daha yakından bakalım.

2018 Nobel Fizik Ödülü bu yıl en dikkat çekici çalışmalara imza atan ABD, Fransa ve Kanada’dan üç bilim insanına layık görüldü.

Lazer fiziği üzerine yapmış olduğu çalışmalarla lazerlerin tıp tedavisinde kullanılmasına öncülük eden Arthur Ashkin, bu yılki Nobel Fizik Ödülünün ilk sahibi oldu.

Gerard Mourou ve Donna Strickland ise “ultra kısa optik darbe metodolojisi” üzerine yaptıkları çalışmalarla 2018 Nobel Fizik Ödülü’nün diğer sahipleri oldular.

Nobel Fizik Ödülü’ne Layık Görülen 3. Kadın

Donna Strickland 2015 yılından bu yana herhangi bir alanda Nobel Ödülü’ne aday gösterilen ilk kadın olurken, tarih boyunca Nobel Fizik Ödülü’ne sahip olan 3.bilim kadını oldu.

Sonucun açıklanmasının ardından törene telefonla bağlanan Strickland ödülü kazandığını duyunca ‘bunun delice’ olduğunu düşündüğünü söyledi.

Şaşkınlığını gizleyemediğini söyleyen Strickland “Gerçek mi diye her zaman merak ediyorsunuz. Açıkçası kadın fizikçileri kutlamamız gerek çünkü biz oradayız. Bu kadınlardan biri olmaktan onur duydum” dedi.

  • 1963 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan 2.bilim kadını Maria Goeppert-Mayer, atom çekirdekleri buluşları sonucu ödüle sahip olmuştu.
  • 1903 yılında ünlü fizikçi Marie Curie radyoaktivite ile ilgili buluşları ile bu ödülü kazanan ilk kadın olarak tarihe geçmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı