BilimGenelMakaleler

NF-KB Yolağı

Google News Abone Ol

NF-KB yolu, hücresel davranışı, özellikle inflamatuar yanıtları, hücresel büyümeyi ve apoptozu düzenleyen, yüksek oranda korunmuş transkripsiyon faktörleri ailesidir.

İnflamasyon Nedir?

İnflamasyon, tahriş yaralanma veya infeksiyona karşı vücudun gösterdiği tepkidir.

HIV, EBV ve Hepatit C gibi bazı virüsler enfekte hücrelerde apoptozu önlemek için NF-KB aktivasyonunu indükler. NF-KB hücre motilitesine de yol açmaktadır.

NF-KB Yolağı Nerelerde Görev Yapar?

  • Proliferasyon
  • Hedef geni susturma
  • Apoptoz
  • Anti-apoptoz

NF-KB normalde inhibitör özellikteki IKB proteini ile bağlı halde bulunur ve bu şekilde inaktif halde tutulur. Ancak uyarı gerçekleştiğinde IKB Kinaz Proteini (IKK) IKB molekülünü fosforile eder ve böylece NF-KB proteini serbest hale geçer.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı