Neden Uyuruz? | Bilim Ve Tekno
SEO ve Reklam Ajansı
Bilim Ve Tekno

Neden Uyuruz?

Neden Uyuruz?

Uyku insanın dinlenmeye geçtiği düşünce karmaşasından arındığı, sinir sisteminin dinlendiği ve bağışıklık sisteminin tamir işiyle uğraştığı zaman dilimidir. Bizler vücudumuz dinlensin diye uyumayız çünkü vücudumuz uzandığımızda da dinlenir fakat beynimiz hala aktiftir.Uyku sırasında beynimiz; gün içinde gördüğü,duyduğu,öğrendiği şeyler hakkında adeta bir temizlik yapmaktadır.

Beynimiz uyku sırasında, gün içinde edindiği verileri gözden geçirir ve bizim onlara bağladığımız duygusal etiket ve mantıki önem sırasına göre de eler. Bu temizliği de en çok REM evresinde yapar.

Her gece uykumuzda, yaklaşık her 90 dakikada bir REM (Rapid Eye Movement-Hızlı Göz Hareketi) denilen bir evre yaşarız. Uyku süresini REM ve N-REM (REM Dışı) şeklinde ikiye ayırabiliriz.

REM esnasında gözlerimiz hızlı hareketler sergiler. Bu anda uyandırılan kimseler, genellikle rüya gördüklerini söyler. Rüya anında uyandırılan kişiler de gün içinde yorgundurlar. REM uykusu tamamlandığında uyanan insanların daha dinç hissettikleri bilinmektedir. Bunun nedeni ise beynin REM evresinde, hareket fonksiyonlarını engelleyerek kısmi bir felç hali geçirmesidir. Çocuklukta REM uykusunun süresi daha fazladır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ