BilimGenelMakalelerSağlık

Neden Doğal Meyve Suyunu Tercih Etmeliyiz?

Google News Abone Ol

Meyve suyu günlük hayatta en çok tüketilen içecekler arasındadır. Her meyvenin kendine has bir aroması oluşu ve şeker içermesi, içerken keyif vermesini sağlamaktadır. Doğal meyve suyu ile paket meyve sularının farkları nedir? Neden doğal meyve suyu tercih etmeliyiz? Hepsinin cevabı bu yazımda.

Meyve Sularının Tarihçesi

Meyve suyunun ilk izlerine M.Ö. 8000 yıllarında rastlanır. Eski uygarlıklar üzüm suyunu süzerek şarap üretimi yapmıştır. Ardından 17. yüzyılda Orta Doğu’da limonata üretilmiş olup İtalya gibi ülkelere çok sayıda ihracatı yapılmıştır. Coğrafi keşiflerin başladığı dönem denizcileri ”iskorbüt” hastalığından korumak için ”narenciye ve narenciye sularının her gemide mutlaka bulundurulması” zorunluluğu getirilmiştir. Günümüzde ise gıda sektörünün gelişmesiyle epey yaygınlaşmış olup raflarımızda yer almaktadır.

Meyve Sularının Faydaları

Meyveler bünyesinde, vitamin, mineral, antioksidan bileşikler başta olmak üzere bir çok besin değeri içerir. Bu içeriklerin hepsi bizim için ayrı ayrı önemlidir. Özellikle vitamin deposu oluşları bir çok hastalığın önüne geçmektedir. Bu sebeple yetişkin bir insanın günde 3 porsiyon meyve tüketmesi önerilir. Söz konusu meyve suyu oldu mu bir bardağa bir kaç porsiyon meyve girebilmektedir. Bu da yoğun miktarda vitamin, mineral ve antioksidan demektir. Özellikle kış aylarında bitki çaylarının yanında bir diğer alternatif olarak görülmektedir.

Neden Paketli Meyve Sularını Tüketmemeliyiz?

Gıda sanayisinde diğer raf ürünlerinde olduğu gibi, meyve suları da koruyucu madde içerir. Tam olarak meyve suyu içermezler, çoğu konsantredir. Bu sebeple tam bir meyve suyu tadı verebilmek için şeker de ilave edilir. Rafine şeker kısa vadede göbek yağlanması yapar ve bu yağlanma uzun vadede tansiyon, diyabet ve kalp damar rahatsızlıklarını beraberinde getirir. Ayrıca işlenme sırasında çoğu mineral ve vitamin içeriğini kaybeder. Günümüz dünyasında katkı maddesi kullanımı tabi ki gerekli bir durumdur. Gıda sektörünün bu kadar insana besin yetiştirebilmesi için raf ömrü uzatması dolayısıyla katkı maddesi kullanması gereklidir. Fakat doğalını yapma imkanımız varken neden fabrikasyon işini tercih edelim ki ?

Meyve Yemek mi? Yoksa Suyunu İçmek mi Daha Faydalı?

Meyve suyunun faydalarından bahsettim fakat bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı vardır. Meyveler früktoz şekeri içerir. Früktoz şekerleri yoğun miktarda alındığında diğer basit şekerler gibi diş çürüklerine ve kan şekerini hızlı yükseltmesiyle beraber vücudumuzun yağlanmasına sebebiyet vermektedirler. Fakat meyveler lifte içermektedir. Lifler genelde meyvenin kabuk kısımlarında , dışında ve içinde bulunabilmektedir. Bir meyveyi olduğu gibi yerseniz lifinden de faydalanmış olursunuz. Lifler sindirim süresini uzatarak , kan şekerinin yavaş yükselmesini sağlar. Böylece früktozun kan şekeri etkisi bir noktaya kadar engellenmiş olur. Bu sebeple her zaman meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yemeyi tercih edin. Hem kan şekeriniz hızlı yükselmez hem de meyvenin tümünden faydalanmış olursunuz.

Emir Ezer

Beslenme ve Diyetetik mezunuyum. Günümün çoğunu öğrenmeye ve öğrendiklerim ile insanları sağlık yönünde pozitif bir yola çekmeye harcıyorum. Fitness ile de uğraşıyorum. Hobi olarakta instagram başta olmak üzere bir çok sosyal medya platformu üzerine danışmanlık hizmeti vermekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir