GenelHaberTeknolojiUzay

NASA’dan Hayatı Kolaylaştıracak Buluş

Google News Abone Ol

NASA’dan Ultra Sert Alaşım

Amerika Birleşik Devletleri‘nin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurum olan NASA ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünden (Caltech) bilim insanları, körelmeyen ve kendini bileyen bıçak üretmeyi başardı.

Kaliforniya merkezli bıçak üreticisi Habitat’ın genel müdürü Adam Ackerman, ‘KNASA Şef Bıçağı‘ adı verilen ürünün, Caltech’den bilim adamları tarafından geliştirilen “Ultra Sert Alaşım“dan üretildiğini ve NASA mühendisleri tarafından test edildiği söyleniyor.

Normal bir bıçağa göre 2 kat daha keskin ve yaklaşık olarak 5 kat daha uzun ömre sahip olduğu söyleniyor. Açıklamayı yapan Ackerman, “Bu bıçak 200 yıldır yapılan ilk gerçek icat.” olduğunu söyledi. Adam Ackerman’ın söylediğine göre bıçak, titanyumdan 2 kat daha güçlü. Paslanmaz çelik, lazer birleştirme teknolojisi kullanılarak sapına bağlanıyor.

bıçak

Rockwell sertliği 70’in üstünde çıkan bıçaktaki nano-tırtıkların, bıçağa benzersiz kesme performansı sağladığını söyleyen Ackerman, açıklamasında “Kullanıldıkça ortaya çıkan dişler, bıçağı zamanla daha keskin hale getiriyor.” dedi. Bıçağın her iki yüzünün de 12,5’ar derece açıyla üretildiğine dikkati çeken Adam Ackerman, bu özelliğinin KNASA Şef Bıçağı’nı diğerlerinden daha ince olmasını sağladığını söyledi. Habitat, bıçağın perakende satış fiyatının 100 doların altında olacağını söyledi ve mayıs ayında piyasaya çıkacağının planlandığı açıkladı.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir