SEO ve Reklam Ajansı
Bilim Ve Tekno

NASA’dan Hayatı Kolaylaştıracak Buluş

NASA’dan Hayatı Kolaylaştıracak Buluş

NASA’dan Ultra Sert Alaşım

Amerika Birleşik Devletleri‘nin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurum olan NASA ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünden (Caltech) bilim insanları, körelmeyen ve kendini bileyen bıçak üretmeyi başardı.

Kaliforniya merkezli bıçak üreticisi Habitat’ın genel müdürü Adam Ackerman, ‘KNASA Şef Bıçağı‘ adı verilen ürünün, Caltech’den bilim adamları tarafından geliştirilen “Ultra Sert Alaşım“dan üretildiğini ve NASA mühendisleri tarafından test edildiği söyleniyor.

Normal bir bıçağa göre 2 kat daha keskin ve yaklaşık olarak 5 kat daha uzun ömre sahip olduğu söyleniyor. Açıklamayı yapan Ackerman, “Bu bıçak 200 yıldır yapılan ilk gerçek icat.” olduğunu söyledi. Adam Ackerman’ın söylediğine göre bıçak, titanyumdan 2 kat daha güçlü. Paslanmaz çelik, lazer birleştirme teknolojisi kullanılarak sapına bağlanıyor.

bıçak

Rockwell sertliği 70’in üstünde çıkan bıçaktaki nano-tırtıkların, bıçağa benzersiz kesme performansı sağladığını söyleyen Ackerman, açıklamasında “Kullanıldıkça ortaya çıkan dişler, bıçağı zamanla daha keskin hale getiriyor.” dedi. Bıçağın her iki yüzünün de 12,5’ar derece açıyla üretildiğine dikkati çeken Adam Ackerman, bu özelliğinin KNASA Şef Bıçağı’nı diğerlerinden daha ince olmasını sağladığını söyledi. Habitat, bıçağın perakende satış fiyatının 100 doların altında olacağını söyledi ve mayıs ayında piyasaya çıkacağının planlandığı açıkladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ