GenelHaberTeknoloji

NASA İmkansız Dedi, Çin Yaptı

Uzay yarışının her geçen gün kızıştığı dünyamızda, NASA‘nın yapılamaz dediği yakıtsız çalışan motoru Çin yapmayı başardı. Son çıkan haberler, uzay rekabetinin iyice kızıştığını gösterdi. Uzayda yakıtsız gidebilecek bir motor yapılamaz demesinin üzerine Çin harekete geçti ve imkansızın yeterince çalışılarak başarılabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Tam bir teknoloji harikası olan EmDrive motorunu üreten Çin, NASA’ya gerekli cevabı vermiş oldu.

NASA’nın geçtiğimiz günlerde “Yakıtsız çalışan motor üretmek imkansız.” demesinin üzerine Çin’den cevap gecikmedi ve EmDrive‘ı yaparak bunu başardıklarını iddia etti. Çin devlet televizyonu CCTV’nin yaptığı haberde, yakıt kullanmadan itiş gücü sağlayabilecek teknoloji taşıyan bir motor ürettikleri ve EmDrive adındaki bu motorun testlerine başladıkları yayınlandı. Bununla beraber aynı haberde motorun yapılduğı ile ilgili bir video paylaşıldı ancak teknik detaylara inilmedi.

Şayet Çin’in bu iddiası doğru ise, dünya teknoloji tarihine büyük bir damga vuracağını söylemek yanlış olmaz. Söz konusu olan EmDrive motorunun kullanıldığı Mars yolculuğunun 10 haftaya kadar inebileceği söyleniyor. Zira yakıt kullanmayan motor bunun yerine kapalı bir kap içinde güneş enerjisiyle çalışan mikrodalgalar yayıyor ve Newton’un 3’üncü yasasını haksız çıkarıyor.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı