GenelHaberTeknoloji

NASA İmkansız Dedi, Çin Yaptı

Google News Abone Ol

Uzay yarışının her geçen gün kızıştığı dünyamızda, NASA‘nın yapılamaz dediği yakıtsız çalışan motoru Çin yapmayı başardı. Son çıkan haberler, uzay rekabetinin iyice kızıştığını gösterdi. Uzayda yakıtsız gidebilecek bir motor yapılamaz demesinin üzerine Çin harekete geçti ve imkansızın yeterince çalışılarak başarılabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Tam bir teknoloji harikası olan EmDrive motorunu üreten Çin, NASA’ya gerekli cevabı vermiş oldu.

Çin’den Cevap Gecikmedi

NASA’nın geçtiğimiz günlerde “Yakıtsız çalışan motor üretmek imkansız.” demesinin üzerine Çin’den cevap gecikmedi ve EmDrive‘ı yaparak bunu başardıklarını iddia etti. Çin devlet televizyonu CCTV’nin yaptığı haberde, yakıt kullanmadan itiş gücü sağlayabilecek teknoloji taşıyan bir motor ürettikleri ve EmDrive adındaki bu motorun testlerine başladıkları yayınlandı. Bununla beraber aynı haberde motorun yapılduğı ile ilgili bir video paylaşıldı ancak teknik detaylara inilmedi.

Şayet Çin’in bu iddiası doğru ise, dünya teknoloji tarihine büyük bir damga vuracağını söylemek yanlış olmaz. Söz konusu olan EmDrive motorunun kullanıldığı Mars yolculuğunun 10 haftaya kadar inebileceği söyleniyor. Zira yakıt kullanmayan motor bunun yerine kapalı bir kap içinde güneş enerjisiyle çalışan mikrodalgalar yayıyor ve Newton’un 3’üncü yasasını haksız çıkarıyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı