BilimGenelHaberTeknolojiUzay

NASA Astronotların DNA’sıyla Oyanayacak

Google News Abone Ol

NASA 2030 yılında MARS‘a göndereceği astronotlar için yeni yeni çalışamalar yapmakta. Bunlardan biri ise DNA’larını değiştirerek, Mars’ın yüzeyinde bulunan zararlı radyoaktiveden korumaktır.

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi yani NASA 2030 MARS ONE PROJESİ olarak bilinen çalışmada hala inceleme yapmakta. Dünya’nın yüzeyinde bulunan ve koruyucu görevi gören manyetik alan, Mars’ta bulunmuyor. Bunun üzerine koloni oluşturulmak için gönderilen insanların çeşitli hastalıklara yakalanacağı öngörülüyor. Örneğin kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini en  aza indirmek için DNA üzerinde oynamaya yapılabilceğini söylediler. Radyasyondan zarar görmesi halinde ilaçla tedavi olmasının olumsuz etkileyebileceği şüphesi ile DNA’da köklü bir değişiklik yapıp vücudu genetik olarak dirençli hale getirilmesi amaçlanıyor.

Yapılan farklı çalışmalarda yeterli ve pratik olmadığından dolayı tercih edilmemekte,Ancak konusu geçmektedir.Onlardan biri ise manyetik alan korumasıdır.Bu şekilde insanları elektormanyetik dalgalardan korunması düşünülsede pratikte pek işe yaramıyor.

Mars One Projesi?

Bildiğiniz üzere dünya insan etkisi ile tahribata uğramış durumda,  bundan dolayı dünya 1,5 3 milyon yıl sonra yok olacağı tahmin ediliyor. Bunun için insanoğlu başka gezegenlerde hayat olup olmadığını araştırması yanı sıra yakın bir gezegen olan MARS’ı bu değerlendirmeye aldı ve 2024 olarak düşünülen Mars One Projesi ortaya çıktı. Dünyadan bir çok başvuru oldu. Ancak Türkiye’den sadece bir kişi seçildi. O da Dr.Güler Ergun kendisi mühendis olmakla birlikte bu çalışmalara paha biçilemez gözüyle bakıyor. Kolonin kurulması halinde Mars’ta daha önce yaşam olmadığı düşünülürse yaşam başlayacak. daha önceden var olup yok olduysa tekrar yaşam canlandırılacak. Bu konular ışığında araşatırma hala devam etmekte.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir