CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Narval (Deniz Gergedanı) ve Özellikleri

Google News Abone Ol

Narval, yani diğer bir değişle Deniz Gergedanı” balinalar (Cetacea) takımının Monodontidae familyasında bulunur. Monodon cinsinin tek türü olan bu canlı, görünüşü ile masal kitaplarında sıkça rastladığımız mitolojik bir karakter olan tek boynuzlu Unicornu andırır. Yaşam alanı arktik denizler olan bu deniz memelisi, 70° K enleminin güneyinde nadiren de olsa görülebilmektedir.

Deniz Gergedanı
Deniz Gergedanı

Narval (Deniz Gergedanı) Özellikleri

Narval dediğimiz bu canlı, ilk defa 1758 yılında Carl Linnaeus tarafından tanımlanmıştır. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi Monodontidae familyası olan Monodon cinsinin bilinen tek türüdür. Narvalların genelde üst derisi alacalı gri renktedir. Bu renk yanlara doğru gidildikçe giderek daha da açılarak, karın bölgesinde tamamen beyaz renge ulaşır. Buna karşın, boyun, baş, göğüs yüzgeçleri ve kuyruk kanatları ise neredeyse siyah renktedir. Erişkin bireylerini rengi genelde genç bireylere göre daha canlıdır. Bu şekilde yaşları az buçuk tahmin edilebilmektedir. Erişkin erkek narvaller 4,6 m, dişiler ise 4 metreye uzayabilir ve erkekler 1600, dişiler de 1000 kg ağırlığa kadar ulaşabilir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir