CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Narval (Deniz Gergedanı) ve Özellikleri

Narval, yani diğer bir değişle Deniz Gergedanı” balinalar (Cetacea) takımının Monodontidae familyasında bulunur. Monodon cinsinin tek türü olan bu canlı, görünüşü ile masal kitaplarında sıkça rastladığımız mitolojik bir karakter olan tek boynuzlu Unicornu andırır. Yaşam alanı arktik denizler olan bu deniz memelisi, 70° K enleminin güneyinde nadiren de olsa görülebilmektedir.

Deniz Gergedanı
Deniz Gergedanı

Narval (Deniz Gergedanı) Özellikleri

Narval dediğimiz bu canlı, ilk defa 1758 yılında Carl Linnaeus tarafından tanımlanmıştır. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi Monodontidae familyası olan Monodon cinsinin bilinen tek türüdür. Narvalların genelde üst derisi alacalı gri renktedir. Bu renk yanlara doğru gidildikçe giderek daha da açılarak, karın bölgesinde tamamen beyaz renge ulaşır. Buna karşın, boyun, baş, göğüs yüzgeçleri ve kuyruk kanatları ise neredeyse siyah renktedir. Erişkin bireylerini rengi genelde genç bireylere göre daha canlıdır. Bu şekilde yaşları az buçuk tahmin edilebilmektedir. Erişkin erkek narvaller 4,6 m, dişiler ise 4 metreye uzayabilir ve erkekler 1600, dişiler de 1000 kg ağırlığa kadar ulaşabilir.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı