BilimGenelMakalelerTeknoloji

Nanotıp İle İlaç Salımı

Google News Abone Ol

Nanotıp Nedir?

Nano Yunanca bir kelime olan “nanos” yani cüce anlamına gelmektedir. Nanotıp nano boyutlu sistemlerin medikal alanda kullanılmasını, tasarımını ve üretim aşamalarını içerir. Nanometre ise metrenin milyarda biri kadar olan ölçüdür. Nanotıp moleküler seviyelerde hastalığın bulunduğu ve yayıldığı bölge ile etkileşime geçerek vücut içinde diğer sağlıklı dokulara zarar vermeksizin istenilen teşhis ve tedaviye imkan sağlamaktadır. İlaç hedeflenmesinde ki amaç ajanın seçici olarak etki bölgesine taşınması, dağılması olarak tanımlanmaktadır. Bu sayede ilaçların istenmeyen yan etkileri azaltılmakta, uygun terapötik yanıt elde edilmekte ve yüksek dozlarda kullanım esnasında ortaya çıkan zararlı etkiler azaltılarak tedavi sağlanmaktadır.

Nanotaşıyıcılar

Taşıyıcı sistemlerde aktif ve pasif hedeflendirme stratejileri kullanılır. Aynı zamanda düşük çözünürlüğe sahip ilaçların kullanımı bu sistemler sayesinde çözünmelerini kolaylaştırmakta ve ilacın yarılanma ömrü uzayarak sağlık harcamaları azalmaktadır. Bu sistemler ile ilacın sadece hastalıklı bölgeye etki etmesi, tek uygulamada ilacın kanda etkin şekilde kalması ve salımı gerçekleşmiş olur. Aynı zamanda ilaç taşıyıcı sistemlerin insan vücuduyla uyumlu olması en önemli şarttır. Nanotaşıyıcılar yapılarına farklı ajanlar eklenerek hastalıklı bölgelerdeki sıcaklık, pH, enzimsel değişiklikler ile pasif olarak hedeflendirilmekte yada dışarıdan manyetik yöntem, sıcaklık, ultrason ile aktif olarak hedeflendirilmektedir.

Sündüz Başol

Afyonkocatepe üniversitesi biyomedikal mühendisliği öğrencisiyim.Okumak ve öğrenmek  her zaman beni heycanlandırmaktadır.Öğretirken öğrenildiğini inanmaktayım.”Zihin de paraşüt gibidir, açıldığında iş görür”. / Walt Disney

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir