BilimGenelHaberSağlık

Nabız Gibi Atabilen Kalp Dokusu Üretildi

Kalp Dokusu Üretildi

Bilim insanları, nabız gibi eş zamanlı olarak çalışabilen yapay kalp dokusu üretmeyi amaçladıkları araştırmada başarılı oldu. Science Daily internet sitesinde yer alan haber de, İngiltere’nin York Üniversitesinden bilim adamları üç farklı tipte bulunan kalp hücresini birleştirerek, tek bir nabız gibi aynı anda atabilen yapay kalp dokusu üretmeyi başardı.

York Üniversitesinde kimya profesörü olarak görev yapan Muhammed Yusuf ve öğrencilerinden oluşturduğu ekibi “ViaGlue” adını verdikleri özgün yapıştırıcı malzeme sayesinde, kasılabilen kalp kası hücreleri, bağlayıcı doku hücreleri ve damar hücrelerini tek bir dokuda sorunsuz şekilde birleştirmeyi başardı.  Yapılan bu araştırma birçok kalp hastasına umut ışığı olacak gibi görünüyor. Buluşun geliştirilmesi ile birlikte ilerleyen yıllarda belkide kalp yetmezliği hastalığı bir ya da iki operasyon ile sağlığına kavuşabilecek. Bu haber birçok hastayı heyecanlandıracağa benziyor. Şu an yalnızca 1 milimetre ölçeğinde üretilen kalp dokusuyla ilerde büyük yapay kalpler oluşturulabileceği söyleniyor.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı