BilimGenelHaberSağlık

Nabız Gibi Atabilen Kalp Dokusu Üretildi

Google News Abone Ol

Kalp Dokusu Üretildi

Bilim insanları, nabız gibi eş zamanlı olarak çalışabilen yapay kalp dokusu üretmeyi amaçladıkları araştırmada başarılı oldu. Science Daily internet sitesinde yer alan haber de, İngiltere’nin York Üniversitesinden bilim adamları üç farklı tipte bulunan kalp hücresini birleştirerek, tek bir nabız gibi aynı anda atabilen yapay kalp dokusu üretmeyi başardı.

York Üniversitesinde kimya profesörü olarak görev yapan Muhammed Yusuf ve öğrencilerinden oluşturduğu ekibi “ViaGlue” adını verdikleri özgün yapıştırıcı malzeme sayesinde, kasılabilen kalp kası hücreleri, bağlayıcı doku hücreleri ve damar hücrelerini tek bir dokuda sorunsuz şekilde birleştirmeyi başardı.  Yapılan bu araştırma birçok kalp hastasına umut ışığı olacak gibi görünüyor. Buluşun geliştirilmesi ile birlikte ilerleyen yıllarda belkide kalp yetmezliği hastalığı bir ya da iki operasyon ile sağlığına kavuşabilecek. Bu haber birçok hastayı heyecanlandıracağa benziyor. Şu an yalnızca 1 milimetre ölçeğinde üretilen kalp dokusuyla ilerde büyük yapay kalpler oluşturulabileceği söyleniyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir