BilimGenelMakaleler

Mumyalama Nasıl Yapılır?

Google News Abone Ol

Mumyalama İşlemi Nasıl Yapılır?

Mumyalama, bundan binlerce yıl önce Antik Mısır‘da kullanılan ve bedenlerin çürümemesi için uygun koşulların oluşturulması işlemidir. Mumyalar, içinde bulundukları ekstrem şartlar neticesinde oldukça uzun yıllar çürümeden saklanmıştır. Bu durum antik mısırda bir yöntem olarak yapılırken bazı durumlarla da doğal yollarla da oluşabilmektedir.

Günümüze kadar hemen her kıtada mumyaya rastlanmıştır ancak özellikle Mısır‘da oldukça fazla miktarda bulunmuştur. Hatta yüzlerce hayvan mumyası olduğundan da bahsedilmektedir.

Doğal yollarla oluşan bilinen en eski mumya 6000 yıllık bir insan kafasına ait olduğu düşünülüyor. 1936’da Güney Amerika‘da bulunan bu mumya, bize doğal mumya oluşabileceğini gösteriyor. Bilinen en eski yapay mumya ise Şili‘de bulunmuştur. Bu mumyanın ise 7000 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Genel olarak mumyalama, cesedin çürümesine neden olan ayrıştırıcıların ortamda üremelerini ve cesede zarar vermelerini engelleme metoduna dayanıyor. Mumya içerisinde ayrıştırıcılar üremeyi başarır ise doğal olarak mumya çürümeye başlıyor.

İlk Mumyalar

Mısır’da bulunan ilk mumyalar çöl kumları ile kaplanmıştı. Çöl kumu ve sıcağın birleşmesi ile su cesetten uzaklaşıyor ve böylece oldukça kuru bir ortam oluşuyordu. Böylece ayrıştırıcıların üremesi zorlaşıyor ve doğal mumyalar oluşuyordu. Eski Mısır‘da yapay mumyaların nasıl yapıldığı ise 1900’lü yıllardan itibaren anlaşılmaya başlandı.

Mumyalamada Palmiye Şarabı Kullanılıyor

Mumyalama işleminin oldukça zor ve zahmetli olduğundan söz edebiliriz. İlk olarak ceset içerisinden iç organların çıkartılıyor. Ardından ceset çeşitli baharatlar ve palmiye şarabı eşliğinde yıkanıyor. Ardından sulu sodyum karbonat ile cesedin sudan arınması sağlanıyor. İç organlar da sudan arındıktan sonra cesedin içine konur veya yanında ayrı kaplar ile saklanır. Suyu cesetten uzaklaştırma işlemi 40 gün kadar sürmektedir. Su cesetten tamamen uzaklaştığında keten kumaş ile sarılır. Ardından reçine ile kaplanır. Böylece nemli hava ile temas etmesinin önüne geçilmiş olunur. Böylece mikroorganizmalar ceset içerisinde üreyemez ve mumyanın çürümesi engellenmiş olunur.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir