Genel

Multi Klima Nedir?

Google News Abone Ol

Yaz, kış fark etmeksizin klimalar son yıllarda önemli bir ihtiyaç haline geldi. Gelişen teknoloji, bu alanda birçok yenilik harikasını da ayağınıza getiriyor. Bu teknoloji harikalarından bir tanesi olan multi klimanın içerisinde ise, tek bir dış üniteye bağlı birden çok iç ünite bulunuyor. Bu iç ünitelerin ayrı ayrı kontrol edilebilmesinden dolayı multi split klima olarak da adlandırılabiliyor. Bu klima sistemi daha çok evlerde ve ofislerde tercih ediliyor. Klimanın markasına göre kullanılabilecek iç ünite sayısı değişiklik gösterebiliyor. Eğer birden çok odanın ısısını aynı anda ve birbirinden bağımsız olarak kontrol etmek istiyorsanız split sistem sizin için biçilmiş kaftan demek yanlış olmayacaktır. Peki, multi klima sistemi nasıl çalışır?

Multi Klima Çalışma Prensibi

Multi split klima sisteminde klasik klimalarda olduğu gibi karmaşık kanal hatları bulunmaz. Bunun yerine soğutucu boru hatları aracılığıyla minimum iki iç üniteye bağlanan tek bir dış ünite yer alır. İç üniteler, dış üniteye soğutucu boru hatlarının dışında yoğuşma tahliye hatları ve güç kabloları ile de bağlıdır.

İç üniteler ayrı ayrı kontrol edilebilir. Bu üniteler ısıyı emmek ve dağıtmak için aynı dış ısı pompası ünitesine bağlanırlar. Bir ısı pompası, ısıyı dış ortamdan alıp içeriye aktararak çalışır. Multi klima sisteminin bazı avantajları ve dezavantajları bulunur.

Multi Klima Sisteminin Avantajları

1) Esneklik ve rahatlık: Multi split klima sistemi eşsiz esneklik ve rahatlık sunar. Her bir odanız için doğru iç üniteyi seçmenize olanak sağlar. Büyük oturma odalarınız için tavan kliması gibi daha yüksek kapasiteli seçenekleri kullanabilirken, yatak odalarınız için ise daha düşük kapasiteli seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

2) Enerji Tasarrufu: Multi Klima ile farklı odaların sıcaklıklarını, ayrı iç üniteler aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Bu sayede dilediğiniz odayı, istediğiniz sıcaklıkta tutabilme özelliği sayesinde çalışma maliyetlerini minimuma indirebilirsiniz. Bununla birlikte klimayı kullanacağız odanın yapısına göre seçeceğiniz iç ünite ile enerji israfının önüne geçebilmek de mümkün. Küçük odalar için daha az kapasiteli, büyük odalar için ise daha yüksek kapasiteli iç ünitelerin seçimi, enerji tasarrufunda büyük önem arz ediyor.

3) Bağımsız Kontrol ve Wifi: Ayrı iç ünitelerle klimaları birbirinden bağımsız biçimde çalıştırarak veya kapalı tutarak paradan tasarruf edebilirsiniz. Klimanın markasına bağlı olarak her bir iç üniteyi Wi-Fi bağlantısı ile uzaktan kontrol edebilmek mümkündür. Telefonunuza indireceğiniz uygulama sayesinde, evinizde olmadığınız anlarda dahi kontrol elinizde olacaktır.

Multi Klima Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Multi Klima satın almadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta mevcut ve onları göz önünde bulundurmak gerekir.

1) Binanızın Uyumu: Binanızın multi split klima sistemine uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer binanız bu sisteme uygun inşa edilmemiş ise, birden çok dış ünite sistemi satın almak zorunda kalabilirsiniz. Böyle durumlarda, klima fiyatları göz önünde bulundurulduğunda farklı alternatiflere yönelmek daha karlı olabilir.

2) Inverter Klima Teknolojisi: Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, klimada kullanılan teknolojidir. Uzmanlar multi klimada, inverter klima teknolojisi bulunan sistemlerin kullanılmasını tavsiye ediyor.

Multi İnverter Klima Kullanımının Avantajları

Standart klimalar, oda istenilen sıcaklığına ulaştığında kendini otomatik olarak kapatırlar. Oda sıcaklığı değişiklik göstermeye başladığında ise tekrar çalışmaya başlarlar. Multi inverter klima ise, oda istenilen sıcaklığa ulaştığında otomatik olarak düşük devirli çalışmaya başlar. Inverter klima sisteminin iki önemli avantajı bulunmaktadır.

1) Daha Uzun Ömür: Multi klimanız oda sıcaklığına göre devir hızını düşürdüğünden dolayı sürekli kapanıp açılmaz. Bu nedenle daha uzun ömürlü olur.

2) Enerji Tasarrufu: Klimanızın soğutma ve ısıtma sistemi, istenilen sıcaklığa ulaşıldığında devir hızını düşürür ve böylece daha az enerji harcar. Bu sayede cebinizi de korur.

Multi inverter teknolojisi denildiğinde Fujiplus akla gelen ilk firmalar arasında yer alıyor. Fujiplus ulusal ve globalde 1936’dan beri yüksek tecrübesiyle hizmet veriyor. Siz de yaz kış demeden konforunuzu ikiye katmak istiyorsanız,  multi klima ürünleri ve diğer tüm klima çeşitleri için Fujiplus’a göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı