Genel

Monster Notebook ile Grafik Modları

Google News Abone Ol

Grafik Modlarını Monster Notebook ile Tecrübe Edin

Çıkışının üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen ya o dönem getirdiği yeni oynanış mekanikleri ya da hikâye örgüsüyle akıllara kazınan onlarca oyun bulunuyor. Fakat hem büyük oyun stüdyolarının hem de bağımsız geliştiricilerin hazırladığı yeni yapımlardan fırsat bulup eski oyunlara zaman ayırmak, her zaman mümkün olamayabiliyor. Bunun üstüne bir de eski oyunların, grafiksel açıdan bugünün oyunlarıyla haklı ve normal olarak kıyaslanmayacak derecede ilkel görünmesi, bazı oyuncuları, bu oyunlara zaman ayırmaktan alıkoyabiliyor. Tam da bu noktada, eski oyunlara can suyu olan grafik modları devreye giriyor. Oyunun düşük çözünürlüklü kaplamalarını, ışık ve yansıma efektlerini baştan aşağı değiştirip daha gerçekçi görünen gölgeler ekleyen modlar, bundan neredeyse 20 yıl önce çıkan yapımları bile harika grafiklere kavuşturuyor. Elbette eski oyunları çalıştırabilen düşük konfigürasyonlu bilgisayarların nefesi, ilgili grafik modları oyunlara eklendiğinde kesilebiliyor. Bundan dolayı modları geliştiren ekipler, grafik modları yüklenen oyunların gaming notebook modelleriyle oynanmasını öneriyor.

Gaming Notebook
Gaming Notebook

Grafik Modlarıyla Bambaşka

Oyun bilgisayarı sahiplerinin takip edebilecekleri mod sayfaları aracılığıyla genellikle ücretsiz şekilde edinebilecekleri ve kolayca yükleyebilecekleri grafik modları, başta açık dünya türü oyunlar olmak üzere pek çok yapımın çehresini baştan aşağı değiştiriyor. Açık dünya oyunlarının bu denli değişime uğraması ise oyuncuların, yapımlara daha fazla zaman ayırmalarına ortam hazırlayabiliyor.

2004 yılının son aylarında PC’ye bomba gibi düşen Grand Theft Auto: San Andreas, devasa şehir haritasına, envai çeşit kullanılabilir araca ve oyuncuyu sarıp sarmalayan hikâyeye sahip olmasıyla bir kült niteliği taşıyor fakat yapımın grafikleri, bugünün oyunlarıyla kıyaslanmayacak derecede zayıf görünüyor. Bunun farkında olan mod geliştiriciler, oyun için kolları sıvıyor ve ortaya “SA_DirectX 2.0” gibi bir şaheseri koyuyor. Oyuncu bilgisayarı laptop kullanıcılarının yüksek çözünürlükte akıcı şekilde deneyimleyebilecekleri mod, GTA: San Andreas’ı bambaşka bir yapıma dönüştürmekle kalmıyor, grafik seviyesini GTA V ile eşitliyor.

Konu GTA V oyununa gelmişken gaming notebook sahibi oyun tutkunlarının sinematik bir GTA deneyimi yaşamalarını sağlayan moddan da bahsetmeden geçmemek gerekiyor. “GTA 5 Redux” şeklinde isimlendirilen mod, oyunun grafik hatalarını düzeltiyor, pek çok görsel yenilik ekliyor ve yapımın atmosferini bir hayli değiştiriyor. Mod yüklendikten sonra azalan fps düzeyi ise yüksek performanslı canavar gaming laptop modellerini herhangi bir biçimde etkilemiyor.

Gaming Notebook
Gaming Notebook

Grafik Modlarıyla Çok Daha Derin Hale Geliyor

Oyun tarihine damgasını vuran yapımları ıskalamak istemeyen gamer notebook kullanıcıları, bahse konu yapımları grafik modlarından destek alarak oynamayı tercih ederek aslında çok doğru bir karar veriyor. Zira yayınlanan kimi oyunların, tam anlamıyla muadili bulunmuyor. Bu eşsiz yapımlardan biri de Capcom’un 14 yıl önce oyun meraklılarının beğenisine sunduğu Resident Evil 4 olarak öne çıkıyor. Serinin gidişatını tamamıyla değiştiren ve daha dinamik bir oynanış ile Resident Evil serisinin farklı bir noktaya ilerlemesini sağlayan yapım, çıkış yılı itibarıyla bugünün oyunlarıyla kıyaslanmayacak derecede zayıf grafikler içeriyor. Ancak bunun da üstesinden gelen oyun modu geliştiricileri, Resident Evil 4 HD Project ile yapımı ve grafiklerini, güncel gaming notebook çözümleriyle keyifle oynanacak seviyeye getiriyor.

RPG türü oyunlar da grafik modlarından nasibini alıyor ve gaming notebook kullanıcılarının, yüzlerce saatlik maceraları, bu modlar sayesinde yeniden başlıyor. Hazırladığı oyunlarda, oyun motorunu modifiye eden ancak bir türlü değiştirmeyen Bethesda Game Studios’un nispeten yeni olmasına rağmen pek de yeni görünmeyen oyunu Fallout 4 ve TES: Skyrim için de bu oyunları iyi anlamda tanınmaz hâle getiren ve onlara büyük derinlik kazandıran çok sayıda mod bulunuyor.

Eğer siz de eski oyunları, yepyeni grafiklerle tecrübe etmek istiyor, bu süreçte yanınızda daima güçlü bir gaming notebook olsun istiyorsanız, Monster’ın Tulpar ve Abra serisi oyuncu bilgisayarlarından dilediğinizi alabilir, eğlencenin merkezine seyahate başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir