GenelMakaleler

Mona Lisa Bana Bakıyor!

Google News Abone Ol

Ünlü rönesans sanatçılarından biri olan Leonardo Da Vinci‘yi ve onun en popüler eserlerinden biri olan Mona Lisa‘yı hepimiz duymuşuzdur. Hakkında bir çok teori bulunan bu eser bir çok tartışmaya da konu olmuştur. Mona kim? Tablo neden bu kadar ünlü? Neden bu kadar özel? Hatta Mona Lisa aslında erkek mi? gibi bir çok soru sorulmuş, yüzlerce yazı yazılmış hatta videolara konu olmuştur. Peki bu eser neden bu kadar özel?

Tablo Hakkındaki söylenti

Bu şaheseri görmeye gelenler tabloya baktıkları zaman tablonun kendilerini izlediğini söylemektedir. Git gide yaygınlaşan bu izlenime ”Mona Lisa Etkisi” adı verilmiştir. Bir grup bilim insanı tarafından yapılan yeni bir çalışma, bu gizeme bir açıklık getirdi. Araştırma ekibinin konu ile alakalı yayımladığı raporda, “Mona Lisa etkisi bu tabloda yok ve Mona Lisa size kesinlikle bakmıyor.” ifadeleri yer aldı. Bu ifade ise bazı matematiksel açıklamalarla desteklendi.

Mona Lisa alanın içerisinde 35.5 cm sola baktığını bunun gerçek hayatta tabloya bakan birisi için 15.4 derecelik bir açı olduğu belirtildi. Bu söylem, yapılan deneylerle de kanıtlandı. Yani Mona Lisa size değil sizin sağınıza bakıyor. Mona Lisa etkisinin oluşması için de en fazla 5 derecelik sapma yeterli. Mona Lisa’ nın direkt olarak bize bakmadığı, tablodaki sapmanın “Mona Lisa Etkisi“oluşturduğu belirtildi.

Mona Lisa Neden Bu Kadar Ünlü?

Leonardo Da Vinci‘yi özel yapan en büyük neden sınır tanımaz hayal gücüdür. Döneminin sınırlarını aşmış zekası ve fikirleri ile gerçek bir dahi.  Leonardo da Vinci’ nin bu tabloyu 1503 ve 1506 yılları arasında bir yerde yaptığı düşünülmektedir ancak tablo 1911 yılında kaybolduğunda ünlenmiştir. 20. yüzyılın en büyük sanat hırsızlığı olarak kabul edilen Mona Lisa tablosunun çalınmasını gerçekleştiren kişi, Louvre Müzesinin eski çalışanı “Vincenzo Peruggia” oldu. Peruggia, tabloyu iki yıl boyunca Paris’te dairesinde sakladığı öğrenildi. Savunmasında Peruggia, tabloyu anavatanına döndürmek istediğini söylemiştir. Tablo ortadan kaybolduğunda medya çılgına dönmüş, hakkında bir çok yalan haber ortaya çıkmış. Hakkında çıkan bu kadar haber sayesinde insanlar tablonun geri dönüşünü görmek için müzeye akın ettiler. Tablonun geri getirilişinden sonraki ilk iki gün boyunca 100.000′ den fazla insan onu görmeye gelmiştir.

Kaynak ve İleri Okuma:

  • https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6569643/Scientists-Mona-Lisa-Effect-REAL.html
  • http://beyinsizler.net/mona-lisa-gizemine-bilimsel_cozum/

Saliha Kansız

Gebze Teknik Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyim.  Kimya teknisyeniyim.Biyomedikal, Astrofizik, Modern Fizik,Elektronik ve Mekanik konularıyla ilgileniyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı