CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Molok Nedir?

Molok, taksonomide sürüngen sınıfına dahil edilmiş bir türdür. Boyu 15 santimetre kadar olabilmekle beraber, görenlerin ilgisini çekmek konusunda oldukça iyidir. Çünkü görünüşü, milyonlarca önce yaşamış bir canavarın adeta minyatürü görünümündedir. Halk arasında “Dikenli Molok” olarak da bilinen bu türün vücudu dikenlerle kaplıdır. Ancak görünüşüne aldanmamak gerekir. Çünkü oldukça zararsız ve savunması bir canlıdır.

Molok Hayvanının Özellikleri

Kafasının iki yanında bir boynuzu andıran ve vücudundaki diğer dikenlere oranla daha büyük olan iki adet dikene sahiptir. Molok için bir çöl hayvanıdır diyebiliriz. Yaşamak için çöle oldukça uyum sağlamıştır. Sabah erken saatlerde oluşan çiğ damları, dikenlerinden ağzına doğru kayar ve bu şekilde de su arama zahmetinden kurtulmuş olur. Moloklar sıcaktan korunmak için kendilerini kuma gömebilirler. Çoğunlukla karıncalarla beslenen bu canlı, duruma göre tıpkı bir bukalemun gibi renk değiştirebilir.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir Yorum

  1. Molok dış görünüşüyle süper bir sürüngen. Bence evcil olarak evde bakılabilir. Ama evde molok için doğru şartları sağlamak biraz zor olabilir gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı