Bilim Ve Tekno

Molok Nedir?

Molok Nedir?

Molok, taksonomide sürüngen sınıfına dahil edilmiş bir türdür. Boyu 15 santimetre kadar olabilmekle beraber, görenlerin ilgisini çekmek konusunda oldukça iyidir. Çünkü görünüşü, milyonlarca önce yaşamış bir canavarın adeta minyatürü görünümündedir. Halk arasında “Dikenli Molok” olarak da bilinen bu türün vücudu dikenlerle kaplıdır. Ancak görünüşüne aldanmamak gerekir. Çünkü oldukça zararsız ve savunması bir canlıdır.

Molok Hayvanının Özellikleri

Kafasının iki yanında bir boynuzu andıran ve vücudundaki diğer dikenlere oranla daha büyük olan iki adet dikene sahiptir. Molok için bir çöl hayvanıdır diyebiliriz. Yaşamak için çöle oldukça uyum sağlamıştır. Sabah erken saatlerde oluşan çiğ damları, dikenlerinden ağzına doğru kayar ve bu şekilde de su arama zahmetinden kurtulmuş olur. Moloklar sıcaktan korunmak için kendilerini kuma gömebilirler. Çoğunlukla karıncalarla beslenen bu canlı, duruma göre tıpkı bir bukalemun gibi renk değiştirebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Taner dedi ki:

    Molok dış görünüşüyle süper bir sürüngen. Bence evcil olarak evde bakılabilir. Ama evde molok için doğru şartları sağlamak biraz zor olabilir gibi.

BİR YORUM YAZ