CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Molok Nedir?

Google News Abone Ol

Molok, taksonomide sürüngen sınıfına dahil edilmiş bir türdür. Boyu 15 santimetre kadar olabilmekle beraber, görenlerin ilgisini çekmek konusunda oldukça iyidir. Çünkü görünüşü, milyonlarca önce yaşamış bir canavarın adeta minyatürü görünümündedir. Halk arasında “Dikenli Molok” olarak da bilinen bu türün vücudu dikenlerle kaplıdır. Ancak görünüşüne aldanmamak gerekir. Çünkü oldukça zararsız ve savunması bir canlıdır.

Molok Hayvanının Özellikleri

Kafasının iki yanında bir boynuzu andıran ve vücudundaki diğer dikenlere oranla daha büyük olan iki adet dikene sahiptir. Molok için bir çöl hayvanıdır diyebiliriz. Yaşamak için çöle oldukça uyum sağlamıştır. Sabah erken saatlerde oluşan çiğ damları, dikenlerinden ağzına doğru kayar ve bu şekilde de su arama zahmetinden kurtulmuş olur. Moloklar sıcaktan korunmak için kendilerini kuma gömebilirler. Çoğunlukla karıncalarla beslenen bu canlı, duruma göre tıpkı bir bukalemun gibi renk değiştirebilir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

  1. Molok dış görünüşüyle süper bir sürüngen. Bence evcil olarak evde bakılabilir. Ama evde molok için doğru şartları sağlamak biraz zor olabilir gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı