BilimGenelHaber

Modern Frankestein: OSCAR

Frankenstein’ın hikayesini hepiniz duymuşsunuzdur. Frankenstein ölümü yenen nadir insanlardandır. Bu yönüyle ardında birçok gizem bıraktı diyebiliriz. Bunlardan bir kaçı “ölüm nedir” sorusu üzerine yoğunlaşırken diğer sorular sadece yaşayanlara bedduaydı. Cerrahlığının yanı sıra onun en büyük başarısı ölümün hayata karşı kazandığı zaferde filizleniyordu. Buradan erken bir sonuca bağlarsak Frankenstein, ölüm gibi korkulan bir metafordan bir mucize yaratarak onun aslında bir yokoluş olmadığını müjdelemişti.

MODERN FRANKESTİN

Geçtiğimiz birkaç on yılda insanoğlunun bilim ve teknoloji alanında büyük mesafeler katettiğinin hepimiz farkındayız. Son kullanıcıya ulaşan icatlardan tutun da ucu bucağı bilinmez galakside bıraktığımız ayak izlerine kadar hem de. Bütün bu gelişmeler aslında tek bir ortak amaca hizmet etmekte: insanoğlunun yükselişi. Antik uygarlıklardaki büyücülerin, orta çağdaki simyacıların ve günümüzdeki biyolojik mühendislerin tek bir amacı var aslında, insanı daha yaşayabilen bir varlık haline getirmek. Fakat insan vücudu kapalı bir sistem olduğu için hayati sistemlerimizden birinde çıkan bir sorun kolayca bütün sistemlerin faaliyetlerini aksatmasına yol açıyor. İşte tam bu noktada sahneye insan yapımı modüler bir canlı olan OSCAR çıkıyor.

OSCAR insan eliyle üretilmiş, bağımsız çalışabilen parçalardan oluşan canlı bir organizma ve kendisi Hollandalı yönetmen Floris Kaayk’ın yeni hikayesi The Modular Body’nin 2 ana karakterinden biri. Hikayemizin diğer ana karakteri Cornelis Vlasman, her ne kadar ismi kulağa Bond kötüsü gibi gelse de aslında kendisini insanoğlunun gelişimine adamış bir biyolog.

Floris kaayk, pek çokları için bilim kurgudan öteye gidemeyecek bir senaryo yaratmış ve amacı bu senaryoyu insanlar için gerçeklik haline getirebilmek. Birbirleriyle genel çerçevede bağlantılı olan 56 videodan oluşan senaryoda Project Oscar, dört tane alanında öncü bilim insanı tarafından kendi imkanlarıyla ve destekçiler yardımıyla kurulan bir laboratuvar. OSCAR Projesi de dahil, tüm bu çalışmaların aslında tek bir nihai amacı var, ölümsüzlüğe ulaşmak, genç görünmek ya da ölümden sakınmak. Yapay organ üretimi bu amaçlara hizmet eden bir alt kategori gibi bir durum.

Medya, laboratuvar testleri, Vlasman’ın geçmişi, tasarım süreci, üretim süreci, modüler sitemin açıklanması ve laboratuvar özellikleri olmak üzere 7 alt başlık altında kategorize edilmiş videolar hangi ucundan başlarsanız başlayın sizi OSCAR’ın hikayesini bir haber bültenindeymişcesine takip etmenize olanak veriyor. Yapımcı ekip tarafından modern bir Frankenstein hikayesi olarak tanımlanan hikayede günümüz biyo-mühendislerine de; “Kök hücreler şu güne kadar şimdiki organlarımızın yerini alacak yeni organlar üretmek için kullanıldı ama biz bu fırsatı insanoğlunu olduğu gibi sürdürmektense onu yeniden tanımlamak için kullanacağız.” denilerek profesyonel anlamda çok samimi bir taş atılıyor.

OSCAR NEDİR?

Uzun yıllar çalıştıktan sonra, Vlasman’ın ekibi kendi vücudundan alınan hücrelerden yeni bir yaşam yaratmayı başarır. Onun denetimi altında dünyanın ilk canlı organizasyonu inşa edilmiştir. Adı OSCAR.

OSCAR, insan hücrelerinden yetişen tıklanabilir organ modüllerinden oluşan bir insan elinin boyutu olan bir prototip. OSCAR’ı özel kılan şey, organizmanın arkasındaki kavramdır. Normalde insan yaşamı kapalı bir sistem olarak kabul edilebilir, ancak OSCAR yaşamı modüler bir sistem olarak ele alınmaktadır. Bu, yenilikçi çözümlere ve faydalı uygulamalara yol açabilir. Modüler yapı, tıbbi testler için değil aynı zamanda araştırma için, örneğin uzay yolculuğunda aşırı koşulların uzun vadeli ve kısa vadeli etkilerini incelemek için kullanılabilir.
OSCAR organizması ile Vlasman, modüler yaşam yaratmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Kök hücreler yeniden programlanabilir, yetiştirilir ve her türden insan dokusu olarak basılabilir. İnsanları makinelerden ayıran çizgi giderek tinerleşiyor. Ya bu modüler organizma modüler bir insan vücudunun modeli olabilseydi?

OSCAR ÖLÜMSÜZ MÜDÜR?

OSCAR, Vlasman’dan alınmış kanla hayatta tutulur ve bağışıklık sistemi olmadığı için sürekli olarak enfeksiyonlara karşı aşılanır. Bölünen hücrelerin büyüme sürecinin kontrol edilmesi zor olduğunda, Vlasman’ın yarattığı yaralar dayanılmaz bir duruma neden olur.
Değiştirilebilir modülleri kullanan Vlasman, OSCAR’ın vücut işlevlerini göreceli olarak daha uzun süre tutmayı başarır, ancak nihayetinde kendi tasarımlarının ömrünü sona erdirmekten başka çaresine sahip olmadığını anlar.

Aşağıdaki videodan OSCAR‘ın detaylı işleyişini izleyebilirsiniz.

Etiketler

Soru Cevap banner

Meysa Kardelen Akan

Merhabalar, ben Meysa Kardelen Akan. 20 yaşında, moleküler biyoloji ve genetik lisans öğrencisiyim. Bilime özellikle de genomik tıp'a ilgim var. Her zaman daha çok araştırarak, yeni bilgiler öğrenmeye çalışıyorum.  Okul dışında derneklerde görev alarak her gün bir başka insana bir iyilik katmaya çalışıyorum. Yazılarımla ilgili aklınıza takılan noktaları, katmak istediğiniz şeyleri ya da herhangi bir yazı konusu fikri için lütfen mail atmakan çekinmeyiniz. meysakardelen@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı