GenelMakalelerSağlık

Moda (Fad) Diyetlerden Uzak Durun!

Google News Abone Ol

Birçoğumuz sürekli kilo verme odaklı düşündüğümüzden, mucizevi diyetleri uygulamamız ya da kilo verme vaatleri olan ürünleri kullanmamız hiçte şaşırtıcı değil. Ortaya atılan iddialarda ünlü veya uzman kişilerin referans olarak sunulması en bilinçli tüketicilerin bile kafasını karıştırabilir.

Ama üzgünüm sihirli bir şekilde yağ yakan yiyecekler veya haplar yoktur. Hiçbir süper yiyecek genetik kodunuzu değiştiremez. TV izlerken ya da uyurken hiçbir ürün mucizevi bir şekilde yağlarınızı eritmez. Ve bunların yanında en önemlisi takviyelerdeki ve bitkisel ürünlerdeki bazı bileşenler birçoğumuz  için tehlikeli ve hatta ölümcül de olabilir.

Moda (Fad) Diyet Nedir?

Yüzlerce diyet, kilo vermek için en iyi yaklaşım olarak tanıtılıyor. Ne yazık ki, bu diyetlerin birçoğu vücudumuz için gerekli besin öğelerini içeren yiyecekleri beslenme planlarına dahil etmiyor. Hatta bazı diyetler tüm besin gruplarını yasaklayarak tek bir besine yönelik beslenme tavsiyeleri verebiliyor.
Düşük yağlı diyetler, çok düşük karbonhidratlı veya yüksek proteinli diyetler, tek bir besine yönelik kısıtlı diyetler,( greyfurt veya lahana gibi belirli bir gıdaya odaklanan), günün belirli saatlerinde belirli yiyeceklerin tüketimini yasaklayan diyetler moda diyetler olarak tanımlanabilir.

Bu diyetlerin birçoğu, diyet lifi ve karbonhidratlar gibi belli başlı besin öğeleriyle birlikte vitaminler, mineraller ve koruyucu fitokimyasallar da içermezler. Bu besin maddelerini uygun miktarlarda alamamak daha sonraki süreçlerde ciddi sağlık problemleri gelişmesine neden olacaktır.

Bu diyetlerin hepsinin ortak bir yanı var: birçok insan için yaşam boyu süren bir sorun olan kilo kontrolünde geçici çözümler sağlamak. Diyet kesildikten sonra kaybedilen ağırlık genellikle hızlı bir şekilde geri kazanılır, çünkü diyetlerin hiçbiri davranış değişikliği oluşturmaya yönelik değildir.

Aşağıdaki vaatleri veren diyet planları, haplar ve ürünlerden uzak durun:

•Hızlı kilo kaybı vaat eden ürünler, haplar, beslenme planları:

Yavaş, sabit kilo vermenin hızlı kilo değişimlerinden daha uzun sürmesi daha muhtemeldir. Sağlıklı planlar haftada 1-2 kilogramdan fazla olmayan bir kaybı hedeflemektedir. Hızlı kilo kaybederseniz, kas, kemik ve su kaybedersiniz. Ayrıca kiloları hızla geri kazanma ihtimaliniz de daha yüksek olacaktır.

•Tek bir besine yönelik beslenme planları:

Greyfurt ve lahana çorbası gibi herhangi bir yiyeceğin sınırsız miktarına izin veren diyetler vardır. Aynı şeyleri tekrar tekrar yemek sıkıcı ve monoton planlara bağlı kalmak da zordur. Karbonhidratlar gibi tüm yiyecek gruplarını ortadan kaldıran veya ciddi şekilde kısıtlayan diyetlerden kaçının. Bir multivitamin alsanız bile, sevdiğiniz besinleri diyetinizden çıkarmanız çok zor olacaktır. Bu da tek bir besine yönelik ya da bazı besin gruplarının tamamen çıkarıldığı beslenme planlarının sürdürülebilir olmadığını gösterir.

•Çok kısıtlı, düşük kalorili beslenme planları :

Hayat zaten yeterince karmaşık. Yiyecek seçimlerini sınırlamak veya katı beslenme planlarını takip etmek çok zor ve tatsız bir iş olabilir. Herhangi bir yeni diyette kendinize daima sorun: “Hayatımın sonuna kadar böyle beslenebilir miyim?” Cevap hayırsa, plan sizin için uygun değildir.

•Egzersiz yapmanıza gerek olmadığını iddia eden ürünler, haplar, beslenme planları:

Düzenli fiziksel aktivite sağlığın gelişmesi ve sağlıklı kilo yönetimi için çok önemlidir. Başarının anahtarı, zevk aldığınız fiziksel aktiviteleri bulmak ve ardından haftanın 3-4 günü 30 ila 45 dakikalık aktiviteler hedeflemek olmalı. Sağlıklı bir kiloyu korumak, kas geliştirmek ve yağ kaybetmek istiyorsanız, en iyi yol, daha düzenli ve sağlıklı yemek yemenin ve daha fazla hareket etmenin ömür boyu sürecek bir kombinasyonunu sağlamaktır.

Yaşam tarzınıza ve yemek tercihlerinize uygun kişiselleştirilmiş bir plan için diyetisyenlerden yardım alınmalıdır. Diyetisyenler kendinizi iyi hissetmenize ve elinizden gelenin en iyisini yapmanıza,  gerçekçi, esnek bir yemek yeme stili bulmanıza yardımcı olacaktır.

Merve Demirbilek

Merhabalar Ben Diyetisyen Merve DEMİRBİLEK ; 6 haziran 1996 yılında Erzurum’da dünyaya geldim, aslen Kayseriliyim. İlköğretimimi Vali Saffet Arıkan Bedük İlköğretim Okulunda okudum. Ortaöğretimimi Bünyan Anadolu Öğretmen Lisesinde tamamladım. Üniversite eğitimimi Atatürk Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünde 2018 yılında dereceyle mezun olarak tamamladım. 2019-2020 yılı eğitim-öğretim sürecinde Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi; Biyokimya bölümünde yüksek lisans eğitimine de başlayacağım. Daha önce toplu beslenme hizmeti veren bir yemek şirketinde yönetici diyetisyen olarak çalıştım ve psikolojik danışmanlık merkezinde beslenme ve diyet danışmanlık hizmeti verdim.Şuan da kendi kliniğimde kilo alma,kilo verme, kilo koruma programları, hastalıklarda beslenme tedavisi(diyabet,hipertansiyon, kalp-damar has.,Gut has., mide-bağırsak has.,PCOS, tiroid has.), gebelik ve emzirme dönemlerinde beslenme,bebeklik, çocukluk, ergenlik beslenmesi ve sporcu beslenmesi üzerine beslenme ve diyet danışmanlık hizmeti vermekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir