GenelMakalelerTeknoloji

Mobil Bankacılık Güvenli Mi?

Google News Abone Ol

Günümüzde teknoloji oldukça iyi bir konumda. Artık hemen her şey mobil olmuş durumda. Haliyle insanlar da kolaylık açısından teknolojinin nimetleri ile haşır neşir olmak durumundalar. Mobil bankacılık da bu nimetlerden biridir aslında. ATM‘lere ihtiyaç duymadan bir kaç dokunuşla para transferi ve ödeme gibi işlemler yapılabilmektedir.

Mobil Bankacılık Nedir?

Bankacılık işlemlerinizi telefonunuzdan ve bilgisayarınızdan mobil olarak gerçekleştirebileceğiniz ve bu işlemlerin “Mobil Bankacılık” çatısı altında toplanmış halidir. İnternet bankacılığı, bankacılık işlemlerinin hemen hepsini kolaylaştıran bir mobil sistemdir. Hesap-bakiye kontrol işlemlerini bankaya, hatta ATM’ye gitmeden halledebilmemize olanak sağlar.

Günümüzde birçok bankanın mobil bankacılık için uygulaması bulunmakta. Gerek müşteri memnuniyeti olsun, gerekse transferlerin sorunsuz gerçekleşmesi açısından bu teknoloji yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Peki mobil bankacılık güvenli mi ya da ne kadar güvenli?

Mobil Bankacılık Güvenli Mi?

Teknoloji gelişiyor ve haliyle teknoloji ile yapabilecekleriniz de gelişiyor. Bu durum ortaya siber suçları çıkarıyor. Siber dünyada güvenliği sağlamak oldukça zor. Banka bilgilerinize erişildiğinde mobil bankacılık ile birçok tehlike ile karşı karşıya kalınabiliyor. Bu sebepten telefon onayı sistemi bulunuyor. Mobil bankacılıkla veya internet bankacılığı ile işlemlerinizi hallederken, (para transferi, fatura ödeme, internetten alışveriş) banka tarafından telefonunuza bir güvenlik kodu gönderiliyor. Bu kod bankanın bu işlemi sizin gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizi anlıyor. Böylece mobil bankacılıkta güvenlik büyük oranda sağlanmış olunuyor. Ancak telefonunuz banka bilgileriniz ile birlikte kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde, aşamalar aynı şekilde gerçekleştiği zaman bu sefer telefon onayı da dolandırıcıya gideceğinden güvenlik bir bakıma saf dışı bırakılıyor.

Uzmanlar, ödeme, para transferi gibi işlemleri cep telefonu ile yapanların, cep telefonunun güvende olduğundan yani kötü niyetli kişilerin eline geçmediğinden emin olmalıdır diye uyarı yapıyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı