GenelMakalelerTeknoloji

Mobil Bankacılık Güvenli Mi?

Günümüzde teknoloji oldukça iyi bir konumda. Artık hemen her şey mobil olmuş durumda. Haliyle insanlar da kolaylık açısından teknolojinin nimetleri ile haşır neşir olmak durumundalar. Mobil bankacılık da bu nimetlerden biridir aslında. ATM‘lere ihtiyaç duymadan bir kaç dokunuşla para transferi ve ödeme gibi işlemler yapılabilmektedir.

Mobil Bankacılık Nedir?

Bankacılık işlemlerinizi telefonunuzdan ve bilgisayarınızdan mobil olarak gerçekleştirebileceğiniz ve bu işlemlerin “Mobil Bankacılık” çatısı altında toplanmış halidir. İnternet bankacılığı, bankacılık işlemlerinin hemen hepsini kolaylaştıran bir mobil sistemdir. Hesap-bakiye kontrol işlemlerini bankaya, hatta ATM’ye gitmeden halledebilmemize olanak sağlar.

Günümüzde birçok bankanın mobil bankacılık için uygulaması bulunmakta. Gerek müşteri memnuniyeti olsun, gerekse transferlerin sorunsuz gerçekleşmesi açısından bu teknoloji yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Peki mobil bankacılık güvenli mi ya da ne kadar güvenli?

Mobil Bankacılık Güvenli Mi?

Teknoloji gelişiyor ve haliyle teknoloji ile yapabilecekleriniz de gelişiyor. Bu durum ortaya siber suçları çıkarıyor. Siber dünyada güvenliği sağlamak oldukça zor. Banka bilgilerinize erişildiğinde mobil bankacılık ile birçok tehlike ile karşı karşıya kalınabiliyor. Bu sebepten telefon onayı sistemi bulunuyor. Mobil bankacılıkla veya internet bankacılığı ile işlemlerinizi hallederken, (para transferi, fatura ödeme, internetten alışveriş) banka tarafından telefonunuza bir güvenlik kodu gönderiliyor. Bu kod bankanın bu işlemi sizin gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizi anlıyor. Böylece mobil bankacılıkta güvenlik büyük oranda sağlanmış olunuyor. Ancak telefonunuz banka bilgileriniz ile birlikte kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde, aşamalar aynı şekilde gerçekleştiği zaman bu sefer telefon onayı da dolandırıcıya gideceğinden güvenlik bir bakıma saf dışı bırakılıyor.

Uzmanlar, ödeme, para transferi gibi işlemleri cep telefonu ile yapanların, cep telefonunun güvende olduğundan yani kötü niyetli kişilerin eline geçmediğinden emin olmalıdır diye uyarı yapıyor.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı