Bilim Ve Tekno

Mikrobiyoloji Laboratuvarında Güvenlik

Mikrobiyoloji Laboratuvarında Güvenlik

Klinik laboratuvardaki güvenlik önlemleri ilk olarak enfeksiyonların laboratuvar çalışanlarına yayılmasını engeller. Kazayla olan laboratuvar enfeksiyonlarının önlenmesi için klinik örneklerin muamelesinde standart laboratuvar uygulamaları belirlenmiştir.

Her laboratuvar çalışanlarını patojenlerden korumak amacıyla bir mesleki maruzat planı oluşturmalıdır. Mesleki maruzat planı bütün patojenlerle enfeksiyonu sınırlar.Laboratuvar enfeksiyonlarının en yaygın iki nedeni dikkatsizlik ve bilgisizliktir. Mikrobiyolojik işlemler sırasında oluşan enfeksiyöz aeresoller laboratuvar enfeksiyonlarının en belirgin sebebidir. Şimdi bu enfeksiyonları en aza indirmek için neler yapabiliriz ona bakalım..

İlk kural giriş sınırlanmalıdır. Laboratuvara sadece çalışanlar ve eğitimli destek personel girmelidir. İyi kişisel hijyen uygulaması yapılmalıdır. Laboratuvarda yeme içme ve kozmetik kullanımı yasaktır,el yıkama patojenlerin yayılmasını önler. Kişisel koruma önemlidir. İşlem görmekte olan patojene bağlı olarak lab. gömlekleri,eldivenler,göz korumaları ve respiratörler gereklidir. Personel temas edebileceği ajanlara karşı mutlaka aşılanmalıdır. Ve en önemli kural dekontaminasyondur. Kullanımdan veya maruzattan sonra örnekleri,yüzeyleri ve kullanılan materyelleri otoklavlayarak veya yakarak dekontamine etmemiz gerekiyor.

Bu kurallara uyursak çalışmamız bizim açımızdan sağlıklı ve örnekler için uygun olur,örneklerden bize bizden örneklere herhangi bir enfeksiyon bulaşmamış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. burcu dedi ki:

    Mikrobiyoloji laboratuvarın da güvenlik gerçekten önemli bir konudur. Bununla ilgili vermiş olduğunuz detaylı bilgiler için teşekkürler.

    1. Işınsu Küçükdere dedi ki:

      Evet, ciddi anlamda önemli bir konu laboratuvar ortamında güvenlik. İlginiz için biz teşekkür ederiz 🙂

BİR YORUM YAZ