GenelHaberTeknoloji

Microsoft, Windows 10 S’yi Duyurdu

Google News Abone Ol

Microsoft, Windows 10 S‘ için çalışmalara başladığını duyurdu. Firma, Windows 10 S olarak adlandırılan sürümün yapılma amacının eğitim sektörü için olduğunu ve bu sektörde kullanılan bütçeli bilgisayarlara özel olarak geliştirileceğini ifade etti.

Microsoft, Windows 10 S

Söylentilere göre Windows 10 S, düşün donanım gerektiren bir yazılım olacak ve uç bilgisayarlarda bile yüksek performans verebilecek aynı zamanda da kurulumu oldukça basit ve hızlı olacak. Windows 10 S’in oturum açma işlemi, aynı donanıma sahip Windows 10 Pro‘dan daha hızlı olacak ve ön yüklemesi  yaklaşık 15 saniye kadar olacak. Bunun dışında okullarda kullanılan her bilgisayarı ayrı ayrı ve tek tek yapılandırmak yerine bir USB kablosu yardımı ile her bilgisayarı aynı anda ve tek seferde yapılandırmaya ve yapılandırılmış verileri aynı anda yüklemeye olanak sağlayacak. Bu sayede hem zamandan hem de işten tasarruf edilmiş olacak.

Windows 10 S’in iyi yanları olduğu gibi bazı kötü yanları sayılabilecek kısıtlamalara sahip diyebiliriz. Örneğin Windows 10 S, Windows 10 Pro’ya göre yalnızca Microsoft Mağazasında bulunan uygulamalar ile uyumlu olacak ve bunun dışındaki uygulamaları çalıştıramayacak. Yani, Microsoft Store‘daki tüm uygulamaları kendi kontrolünde tutmuş olacak.

Windows 10 S, bu yaz 189 dolarla başlayan fiyatlarla yeni eğitim bilgisayarlarında görünecek ve Minecraft’a ücretsiz abonelik, Eğitim Sürümü ve Microsoft Teams ile Eğitim için ücretsiz Microsoft Office 365 de dahil olacağı ve şu an hakiki Windows Pro bilgisayarları kullanan okullar, Windows 10 S’yi ücretsiz alacağı söyleniyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir