GenelHaberTeknoloji

Microsoft ve Facebook’un Atlantik Kablosu

Google News Abone Ol

Microsoft ve Facebook geçtiğimiz yıllarda Atlantik Okyanusu altına 6600 km uzunluğunda kablo döşemek için start vermişti. Konu ile ilgili yapılan son açıklamada, kablonun hazır olduğundan bahsedildi.

Avrupa ile Amerika arasındaki veri trafiğini oldukça rahatlatacağı düşünülen kablo 160 TBps kapasiteli ve 6600 km uzunluğa sahip. Marea isimli kablo, İspanya sahillerinden ABD Virginia kıyılarına kadar uzanıyor.

Marea Ne Kadar Güçlü?

İki şirketinde kullanıcılarına daha hızlı veri sağlama amacı ile yapılan Marea, iyi bir reklam imajı taşıyor. Hizmet kalitesini önemli ölçüde arttıracağı düşünülen kablonun hazır olduğu birçok kullanıcıyı sevindirdi. Ne de olsa Facebook, dünyadaki 2 milyara yakın kullanıcısından her an veri alıp veriyor. Reklam göstererek para kazanıyor ve bağlantıdaki gecikmeler kullanıcıların Facebook ağlarından çıkmasına neden olabiliyor. Bu durum da Facebook gibi bir şirketin para kaybetmesine sebep olabiliyor. Microsoft ise bulut servislerine odaklı hizmetlerinde aksama olmaması için ABD’deki merkezinden Avrupa’ya ulaşan geniş bant bağlantılara ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte Marea kablosunun sadece Amerika ve Avrupa arasındaki veri transferinin değil, tüm dünyadaki veri trafiğini rahatlatacağı düşünülüyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir