Bilim Ve Tekno

Microsoft ve Facebook’un Atlantik Kablosu Hazır

Microsoft ve Facebook’un Atlantik Kablosu Hazır

Microsoft ve Facebook geçtiğimiz yıllarda Atlantik Okyanusu altına 6600 km uzunluğunda kablo döşemek için start vermişti. Konu ile ilgili yapılan son açıklamada, kablonun hazır olduğundan bahsedildi.

Avrupa ile Amerika arasındaki veri trafiğini oldukça rahatlatacağı düşünülen kablo 160 TBps kapasiteli ve 6600 km uzunluğa sahip. Marea isimli kablo, İspanya sahillerinden ABD Virginia kıyılarına kadar uzanıyor.

Marea Ne Kadar Güçlü?

İki şirketinde kullanıcılarına daha hızlı veri sağlama amacı ile yapılan Marea, iyi bir reklam imajı taşıyor. Hizmet kalitesini önemli ölçüde arttıracağı düşünülen kablonun hazır olduğu birçok kullanıcıyı sevindirdi. Ne de olsa Facebook, dünyadaki 2 milyara yakın kullanıcısından her an veri alıp veriyor. Reklam göstererek para kazanıyor ve bağlantıdaki gecikmeler kullanıcıların Facebook ağlarından çıkmasına neden olabiliyor. Bu durum da Facebook gibi bir şirketin para kaybetmesine sebep olabiliyor. Microsoft ise bulut servislerine odaklı hizmetlerinde aksama olmaması için ABD’deki merkezinden Avrupa’ya ulaşan geniş bant bağlantılara ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte Marea kablosunun sadece Amerika ve Avrupa arasındaki veri transferinin değil, tüm dünyadaki veri trafiğini rahatlatacağı düşünülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ