SEO ve Reklam Ajansı
Bilim Ve Tekno

Metamfetamin Nedir?

Metamfetamin Nedir?

C10H15N‘den oluşan ve yapı itibariyle amfetamin ile benzerlik gösteren merkezi sinir sistemini uyarıcı bir ilaçtır, yalnızca özel reçeteyle alınabilir. Reçeteye yazılabiliyor olmasına rağmen, tıbbi kullanımı sınırlıdır zaten uyuşturucu etki oluşturacak dozdan daha düşük bir miktarda kullanılır. Uyuşturucu olarak kullanıldığı için küçük laboratuarlarda üretilir. Bu uyuşturucu maddenin kullanılan takma isimlerinden bazıları kristal, tina, crack, taş, ateş ve buz en çok kullanılan ismi met. (metamfetamin’in kısaltılmış hali.)

Bu madde geçmiş yıllarda işçilere verilerek çalışma performanslarını yükseltmek için kullandırılmış. Bu madde ilk defa Japonya’da Kimyacı Akira Ogata tarafından 1919 ylında sentez edilip bulmuştur. 2. Dünya Savaşı’nda bir çok ülke bu maddeyi askerlere vermiştir.

Metamfetamin beyin kimyasalı olan (nörotransmitter) dopaminin salgılanmasını artırıp yeniden yükselmesini engelleyerek bağımlılık yapan diğer uyuşturucuların çoğunun yaptığı mekanizmada olduğu gibi beyinde aşırı miktarda kimyasal bulunmasına yol açar. Bağımlılığı beynin çalışma şeklini de değiştirir. Bağımlıları üzerinde yapılan çalışmalarda beynin duygu ve hafızayla ilgili alanlarında metamfetamin bağımlılarının bir çoğunda duygusal ve zihinsel problem olduğu görülmüştür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ