Genel

Metamfetamin Nedir?

Google News Abone Ol

Metamfetamin Nedir?

C10H15N‘den oluşan ve yapı itibariyle amfetamin ile benzerlik gösteren merkezi sinir sistemini uyarıcı bir ilaçtır, yalnızca özel reçeteyle alınabilir. Reçeteye yazılabiliyor olmasına rağmen, tıbbi kullanımı sınırlıdır zaten uyuşturucu etki oluşturacak dozdan daha düşük bir miktarda kullanılır. Uyuşturucu olarak kullanıldığı için küçük laboratuarlarda üretilir. Bu uyuşturucu maddenin kullanılan takma isimlerinden bazıları kristal, tina, crack, taş, ateş ve buz en çok kullanılan ismi met. (metamfetamin’in kısaltılmış hali.)

Bu madde geçmiş yıllarda işçilere verilerek çalışma performanslarını yükseltmek için kullandırılmış. Bu madde ilk defa Japonya’da Kimyacı Akira Ogata tarafından 1919 ylında sentez edilip bulmuştur. 2. Dünya Savaşı’nda bir çok ülke bu maddeyi askerlere vermiştir.

Metamfetamin Nasıl Etki Eder?

Metamfetamin beyin kimyasalı olan (nörotransmitter) dopaminin salgılanmasını artırıp yeniden yükselmesini engelleyerek bağımlılık yapan diğer uyuşturucuların çoğunun yaptığı mekanizmada olduğu gibi beyinde aşırı miktarda kimyasal bulunmasına yol açar. Bağımlılığı beynin çalışma şeklini de değiştirir. Bağımlıları üzerinde yapılan çalışmalarda beynin duygu ve hafızayla ilgili alanlarında metamfetamin bağımlılarının bir çoğunda duygusal ve zihinsel problem olduğu görülmüştür.

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı