BilimGenelMakalelerSağlık

Mazoşizm Kişilik Bozukluğu

Google News Abone Ol

Mazoşizm terimi, ahlaki mazoşizmin dışında, bazen intihar niyeti olmadan kendini kasıtlı olarak yaralama veya zarar veren kişilerde görülür. Aynı zamanda özyıkıcı davranışlar aranan duygusal rahatlamayla kendini yaralayan kişilerin düşüncelerinde, fiziksel acıyı önemsiz kılan bir amacın peşinden koştukları imasını içerir. Örneğin, bazı insanlar kendini kesince akan kandan varolduklarını, canlı ve gerçek olduklarını hissederler. Bunu yapma nedenleri ise var olmama ve yabancılaşma hislerinin yaşattığı ızdırabın bu geçici ve fiziksel olan ızdıraptan daha kötü olduğunu belirtirler. Yani bu yöntemi kullanan hastalar ruhsal acıdan kaçmak için fiziksel acıyı kullanırlar. Dolayısıyla da mazoşizm çeşitli şekilde ve derecelerde yaşanır.

Mazoşistlik ve depresiflik karakter örüntüleri birbiriyle örtüşür. Yani bu karakter yapılarından birini gösteren kişilerin çoğunda diğerinden de özellikler görülmesi mümkündür.

Psikolojik ve sınırdurum düzeyinde yaşanan mazoşist davranışlar, birbirlerinden farklı dinamiklerle varolurlar. Örneğin, Van Gogh’un kulağını kesmesi.

Mazoşist kişiler, depresif kişiler gibi içe atma, kendine karşı döndürme ve idealizasyon savunmalarını kullanır. Eyleme koyma da aşırı düzeyde devredendir. Buna ek olarak “ahlaki mazoşistler” de içsel ahlaksızlaştırma savunmasını kullanırlar. Ayrıca mazoşist  kişiler depresif kişilere göre daha hareketlidir.

Reik, mazoşistik eyleme koymanın çeşidi yönlerini araştırmıştır. Araştırmanın sonucunda bunların içinde;

  1. Kışkırtma
  2. Etkisizleştirme
  3. Teşhircilik
  4. Suçluluğun yönünü değiştirme

vardır.

Beyinde ödül ve ceza mekanizmasının altüst olması da ortaya çıkış nedeni olarak da görülür. Mesela bir çocuk düşünün önce ebeveynden ağır şiddet görüyor daha sonra ebeveyni tarafından markete çikolata almaya götürülüyor. Bu şekilde büyüyen bir çocuk acı ve ızdırap çekmenin ödüllendirildiğini düşünüyor. Bu etki mazoşizmin başlayış etkilerinden bir tanesidir.

Genel olarak yıllar öncesine dayanan travmalar, şiddet, genetik yapıdan etkilenerek oluşum, ağlanamamış acılar ve bir çoğu, hastalığın tetikçisi olarak gözlemleniyor.

Mazoşizmin Tedavisi

Tedavi kişilik bozukluğunun derecesine, tipine göre değişir. Ama bu tedavi aşamasında bir etken vardır ve hepsinde en önemli faktörlerden biridir, aile en önemlisidir tedavinin. Ailenin katılımı yardımcı olarak hatta sürekli gereklidir.

Not: Sağlıklı ve hiçbir canlıya zarar vermeden merhametle yaşamak dileğiyle.

Kübra Can

06.09.1999 İzmir’de doğdum büyüdüm. Lise mezunuyum üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bilim ve tarih adına araştırma yapmayı seviyorum. Yazılarımla topluma katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir