CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Mavi Papağan Balığı Nedir?

Mavi papağan balığı, bilimsel adıyla Scarus coeruleus, Batı Atlantik Okyanusunun ve Karayip Denizi’nin tropik ve subtropikal bölgelerindeki sığ sularda yaşayan bir balık türüdür. Adından da anlaşılabileceği gibi oldukça iddialı bir maviye sahiptir.

Mavi Papağan Balığı Ve Özellikleri

Mavi papağan balığı başlarında sarı bir nokta bulunur, yaşlandıkça rengi solar. Boyları genelde 30 ila 75 santimetre kadardır. Nadiren 1.2 metre kadar uzayabilirler. Yaklaşık 9 kilogram ağırlığa ulaşabilirler. Yosunları ve kayalardaki küçük organizmaları sıyırmak için gaga gibi kullandıkları bir ağız yapısına sahiptirler. Adlarının papağan balığı olmasının sebebi de budur. Yani mavi papağan balığını mavi papağan balığı yapan şey, vücudunun maviliği ve gagaya benzere işlevdeki ağızlarıdır diyebiliriz. Mavi papağan balıklarına, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Maryland’dan Bermuda’ya, Bahamalar’a ve güneyden Brezilya’ya kadar, Batı Atlantik bölgesinde 3-25 m (9.8-82.0 ft) derinliklerinde mercan kayalıklarında rastlanabilir.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı