CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Mavi Papağan Balığı Nedir?

Google News Abone Ol

Mavi papağan balığı, bilimsel adıyla Scarus coeruleus, Batı Atlantik Okyanusunun ve Karayip Denizi’nin tropik ve subtropikal bölgelerindeki sığ sularda yaşayan bir balık türüdür. Adından da anlaşılabileceği gibi oldukça iddialı bir maviye sahiptir.

Mavi Papağan Balığı Ve Özellikleri

Mavi papağan balığı başlarında sarı bir nokta bulunur, yaşlandıkça rengi solar. Boyları genelde 30 ila 75 santimetre kadardır. Nadiren 1.2 metre kadar uzayabilirler. Yaklaşık 9 kilogram ağırlığa ulaşabilirler. Yosunları ve kayalardaki küçük organizmaları sıyırmak için gaga gibi kullandıkları bir ağız yapısına sahiptirler. Adlarının papağan balığı olmasının sebebi de budur. Yani mavi papağan balığını mavi papağan balığı yapan şey, vücudunun maviliği ve gagaya benzere işlevdeki ağızlarıdır diyebiliriz. Mavi papağan balıklarına, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Maryland’dan Bermuda’ya, Bahamalar’a ve güneyden Brezilya’ya kadar, Batı Atlantik bölgesinde 3-25 m (9.8-82.0 ft) derinliklerinde mercan kayalıklarında rastlanabilir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir