GenelMakaleler

Mavi Balina Oyunu

Google News Abone Ol

Blue Whale, yani Mavi Balina oyunu can almaya devam ediyor. Son zamanlar adından oldukça bahsettiren ve günümüzde birçok intihardan sorumlu olan Mavi Balina nasıl bir oyun? Mavi Balina neden intiharlara sebep oluyor ve neden insanlar bunu bile bile bu oyunu oynuyor?

Gençleri intihara sürükleyen Blue Whale bakanlıklar tarafından incelemeye alındı. İntihara sürüklediği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Mavi Balina oyunu Almanya’da 14 yaşında Furkan’ın da ölümüne neden olmuştu. Söylentiler, virüs yolu ile kişisel bilgilerinizi ve görüntülerinizi ele geçiren bir kişi ve ya kişiler tarafından tehdit edilerek oynandığı ve sonrasında oynayanı intihara sürüklediği ve intihar ettirdiği belirtmektedir.

Mavi Balina oyunu mart ayı içerisinde Rusya’da genç bir kızın ölümünden sorumlu olmuş, olaydan sonraki 6 ay içerisinde ise gerçekleşen 130 kişinin intiharından sorumlu olduğu söylenmektedir. İl olarak Rusya’da oynanan oyun tüm dünyaya büyük bir hızla yayılmaya başlandı. Bu dünya ülkelerinin arasında Türkiye‘nin de yer alıyor olması, ülkemizde ve dünyadaki birçok aileyi tedirgin ediyor. Nitekim Blue Whale oyunu, gençleri hedef alıyor.

Mavi Balina Oyunu Nedir?

Rusya‘da ortaya çıkan ve tüm dünyaya büyük bir hızla yayılmayı başaran Blue Whale, yani Mavi Balina  50 görevden oluşan ve son görevinde oynayanı intihar ettiren bir oyundur. Bir ya da birkaç kişinin yönetici olduğu oyun bilindiği kadarı ile 130 kişinin ölümünden sorumlu. Oyunda kaç kişinin yönetici olduğu bilinmiyor. Bunun sebebi yönetici olan Rusya vatandaşı Philipp Budeikin‘in tutuklanmasına rağmen halen oyunun oynanıyor olması. Oyunu oynayan gençlerin ifadeleri, tehdit edildikleri için bu oyuna başladıkları yönünde.

Mavi Balina Oyunu Neden Oynanıyor?

Uzmanların aktardığı bilgiler, Mavi Balina oyununu oynayanların, şantaj yapıldığı için bu oyunu oynadığını söylüyor. Anlatılanlara göre, kullanıcı internetten gezinirken bilgisayarı virüs kapıyor. Bu virüs oyun yöneticilerine bilgiler aktarıyor. Bu bilgileri bilgisayarın bulunduğu odadan alınıyor. Uzmanların söylediklerine göre yöneticiler bilgisayar kamerasını hackliyor ve kullanıcının uygunsuz görüntülerini kaydediyor. Ardından kullanıcı bir email alıyor. Bu emailde; “Mavi Balina oyna, yoksa kayıtları ailene, çevrene yayarız.” “Mavi Balina oyna yoksa aileni öldürürüz.” gibisinden mesajlar bulunduğu söyleniyor. Kullanıcılar da bu şantajlar nedeni ile oyunu oynamak zorunda kalıyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir