BilimGenelHaberTeknolojiUzay

Mars Turistleri

Google News Abone Ol

Mars One şirketinin kurucusu ve yöneticisi olan Bas Lansdorp geçtiğimiz yıllarda herkesi şoke eden bir fikir öne sürdü. Bütün medya da ve Dünya da yankı yapan Mars One projesi Mars da kalıcı insan kolonisi oluşturmak ve bunu sadece bir kaç yıl içinde yapmaktı. Bir sürü ünlü iş adamı ve yatırımcı sponsorluğuyla projeyi 2015 yılın da başlattılar ve gönüllü insanlar istediklerini duyurdular . Tüm Dünya da milyonlarca başvuru yapıldı ve 4’ü kadın olmak üzere 6 Türk seçilen adaylar arasında yerlerini almayı başardı ve seçen adaylar 2015 yılından 2022 yılına kadar yoğun bir eğitim görmeye devam ediyorlar.

2015 – Adaylar 2024 Yılına Kadar Eğitim Sürecinde

Seçilen adaylar Mars da yaşamak için tam zamanlı eğitim alıyorlar. Orada karşılaşabilicekleri her olasılık düşünülerek öğretilen bu eğitim seçilenlerin orada hayatta kalması için büyük bir etken .

2018 – İletişim Uydusu İle İnsansız Uzay Aracı Gönderiliyor

Marsın yörüngesine yerlileştirilecek olan iletişim aracı ile adaylarla 7/24 iletişim içinde olabilmemiz düşünülüyor. Bunun yanı sıra Mars’tan fotoğraf ve video gönderilmesi planlanılıyor. Mars One ekibi eğitim , yolculuk ve yerleşimden sonra ki süreci ele alan bir Tv show yapılacak bu sayede proje için harcanan paranın geri alınması bekleniliyor .

2023- İnsanların Varışından Önce Rover Yaşam Kampını Kuruyor

Gönderilen altı kargo yaşam alanın 10 km ötesine fırlatılmayı düşünülüyor . Hayat destek ünitesi yaşam destek ünitelerine bağlanılarak su , elektrik ve hava ileten bir hortum ile bağlı olması sağlanacak. Rover yaşam destek sistemine bağlı Mars toprağını besleyip yer altındaki buzulları eritip su verimli toprak olması isteniliyor Roverler insanların yaşam alanını tamamıyla kuracak olan robotlar yerleşim alanı için en doğru yeri gezip bulmaları isteniliyor.

2024 – 2025 İnsanlar Gidiyor

İnsanların içinde bulunduğu araç fırlatılacak ve 2025 ‘ de Mars ‘a varmış olabilecekleri düşünülüyor.

 

Aybuke Özdemir

Bodrum da yaşıyorum . 02/06/2003 doğumluyum. Öğrenciyim. Ilgi alanlarım basketbol , ,dalış ve dansçılık. Aynı zaman da yeni diller öğrenmek de bunların içinde yer alıyor. Gelecekteki hedefim ise bilgisayar mühendisliği bu mesleği seçmemin sebebi  gelecekte günlük yaşantımızda teknolojiyle daha sık karşılaşacağımız için kendime ve insanlara kolaylık sağlamak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir