BilimBitkilerCanlılarGenelMakaleler

Maitake Mantarı

Google News Abone Ol

Maitake mantarı adı sıkça duyulmayan,  çoğu insanın daha önce hiç görmediği mucizevi bir mantardır. Latince adı Grifola Frondosa’ dır. Ayrıca farklı ülkelerde halk arasında orman tavuğu, koyun başı, ram başı olarak da bilinmektedir.

Kullanımı japonların eski tarihine kadar uzanan Maitake mantarı, yerel ekonomilerinde ve geleneklerinde, lezzetli tadıyla bilinen ve Japon krallıkları arasında bir favori olarak tanınan önemli bir mantardır. Doğu Asya’daki diğer mantarlarda olduğu gibi, Maitake‘nin uzun ömür verdiği ve  vücuda güç kazandırdığı düşünülmüştür. Bir takviye olarak alındığında, bu mantarın bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kan basıncını düşürdüğü ve düzenli olarak alındığında ekstra dinçlik sağladığı bilinmektedir.

Bileşenleri Nelerdir?

Birçok olumlu sağlık etkisi bulunan bu mantarın bileşenleri şu şekildedir: beta-glukanlar,  kompleks immünostimulan polisakkaritler, aminoasitler, su, mineraller: potasyum, kalsiyum, magnezyum ve vitaminler (b2, d2 ve niasin) .

Sağlık Üzerine Etkileri

  •  Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Maitake mantarlarının meyveli gövdeleri polisakkaritler, özellikle            beta-glukanlar bakımından zengindir. Bu güçlü bileşikler, makrofajlar, T hücreleri, doğal öldürücü hücreler ve nötrofiller gibi immün hücrelerin çoğalmasını uyararak konakçı savunma yanıtını aktive etmektedir. Bu hücreler, bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı hızlı ve verimli bir şekilde savaşmasına, hastalıklara karşı direnci arttırmasına, vücudun hücresel atıkları gidermesine ve doku hasarlarının kısa sürede onarılmasına yardımcı olmaktadır. Maitake mantarlarında bulunan polisakkaritlerin, yaşamı tehdit edici hastalıklar nedeniyle ağır tedavi görenlere de yardımcı olduğu ve bazı tedavilerin yan etkilerini azalttığı bilinmektedir.

  • Kan şekerini dengeler.

Maitake mantarlarının kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar bulunmaktadır. Japon araştırmacılar Hiroake Nanba ve Keiko Kubo tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kontrol grubuna kıyasla Maitake mantar dozları verilen farelerde kan glukoz seviyelerinde bir azalma gözlenmiştir. Bu gözlem, mantarların insülin direncini azaltmak için çalışabileceğine göstermiştir.Ve yapılan çalışmanın sonucunda maitake mantarının     Tip 2 diyabetin önlenmesi ve yönetimi için yararlı olabileceği görülmüştür.

  • Sindirim sisteminin sağlıklı olmasını sağlar.

Kore’deki Yeungnam Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmada, maitake mantarlarının kalın bağırsak kanalında antienflamatuar etki gösterdiği görülmüştür. Bu etkisi sayesinde İBS hastaları için alternatif bir tedavi olarak faydalı olabileceği düşünülmektedir. Çalışmada,  TNF-alfa olarak bilinen birincil bir enflamatuar sinyali azalttığı, kolon ülserasyonunu ve serbest radikal hasarını önlediği ve böylece sağlıklı bir GI yolunu desteklediği gösterilmiştir.

  • Fazla kiloların verilmesine yardımcı olur.

Lif bakımından zengin ve düşük kalorili bu muhteşem mantarlar tokluk ve dolgunluk hissini artırmaktadır. Yakota tarafından yapılan bir araştırmada, fazla kilolu 30 yetişkine,  günlük diyetlerinin başka bir yönünü değiştirmeden düzenli olarak maitake mantarı takviyesi verildi. 2 ay sonra katılımcıların ortalama 3-6 kg  kaybettiği görüldü. Bu çalışmanın sonucunda maitake mantarının kilo vermeyi destekleyici bir ürün olarak kullanılabileceği görüldü.

Kimler kullanmamalı?

Bu mantar tansiyonu daha da düşürebildiğinden, düşük tansiyonu olanların maitake almaması gerekir.

Kan şekeri düşürülmesine neden olabileceğinden kan şekeri düşürmek için diyabet ilacı kullananlar tarafından Maitake alınmamalıdır.

Birsen Gültekin

Merhaba ben Birsen Gültekin.Bezmialem Vakıf Üniversitesi 4.sınıf beslenme ve diyetetik öğrencisiyim.Sağlık ve beslenme ile ilgili her konuya çok ilgiliyim.Bu konudaki araştırma ve bilgilerimi anlatmak ve paylaşmaktan hoşlanırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir