BilimGenelMakalelerTeknoloji

Lityum Pilin Suya Dayanan Yolculuğu

Taşınabilir cihazlarda sıklıkla kullanılan lityum iyon pilleri ikincil hücreler olup yeniden yüklenip tekrar tekrar kullanılabilen elektrokimyasal hücrelerdir. Hızlı şarj olması ve hafiflikleri sahip olduğu avantajlarıdır. Anotta lityum  CoO2 ise katot olarak görev yapmaktadır. Lityumun elektron verme eğilimin yüksek olması batarya ve pillerde tercih edilme sebebidir.  Elektrik ve hibrit otomobillerdeki gelişim lityum iyon pillerine karşı yoğun ilgiye neden olmuştur. Yaygın olarak lityum demir fosfat pilleri araçlarda kullanılmaktadır.

Lityum

Atom numarası 3 olan ve yoğunluğu en düşük metal olan lityum Yunanca taş anlamına gelen lithos isminden gelmektedir. Nedeni ise lityumun bir mineral üzerinde yapılan çalışma sonucunda tanımlanmasıdır. Ağırlıklı olarak lityum üretimi mineral kaynaklar, tuzlu su havuzları veya tuzlu su yataklarından elde edilir. Tuzlu su yatakları yaygın olarak Şili, Arjantin,Bolivya, Çin ve Tibet’ te yer almaktadır. Lityum elementinin killerin içinde bulunduğu rezervler ise Nevada Krallar vadisi, Meksika Sonora yatağında bulunmaktadır.

Sündüz Başol

Afyonkocatepe üniversitesi biyomedikal mühendisliği öğrencisiyim.Okumak ve öğrenmek  her zaman beni heycanlandırmaktadır.Öğretirken öğrenildiğini inanmaktayım.”Zihin de paraşüt gibidir, açıldığında iş görür”. / Walt Disney

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı