Alkali MetallerElementlerGenelMakaleler

Lityum (Li) Elementi Nedir?

Google News Abone Ol

Lityum,  1A grubunda, 2. Periyotta bulunur. Li sembolüyle gösterilir. Alkali metaldir.  Atom numarası 3’tür.Oda koşullarında katı halde ve grimsi renktedir. Gri rengi havayla teması sonucu oluşmuştur. Çok şiddetli yandığında beyaz,  göz kamaştırıcı bir ışık verir.  Sıvı halde yoğunluğu suyun yarısı kadardır. Katı halde de en hafif metaldir.  Doğada saf halde bulunmamaktadır.  Kimyasal özellikleri sodyum ve potasyumla aynıdır.

Lityum (Li) Elementinin Keşfi

1817 yılında  Johan August Arfwedson tarafından keşfedilmiştir. 1949 yılında Avustralyalı Pisikiyatrist John Cade, domuzlar üzerinde yaptığı bir araştırma ile lityumun sakinleştirici etkisini keşfetti. Sonradan hastalarda denendiğinde de lityumun önemli ölçüde sakinleştirici etkisi olduğu görüldü. Geçtiğimiz yılda Prof. Linda Partridge tarafından yürütülen bir çalışmada Lityumun sineklerin ömrünü uzattığını keşfedilmiştir.

Başlıca kullanım alanı pillerdir. Bunun yanında Lityumlu bileşikler seramikte, yağ yapımında, sakinleştiricilerde ve sabunlarda kullanılır. 2. Dünya Savaşından sonra Lityum üretimi hızla artmıştır. Cep telefonu ve kamera pillerinin dolumunda ve hava taşıtlarında alaşım olarak kullanılmaktadır.

Maden suları, içme suyu, süt, yumurta, zeytin, çavdar ve tahıllar, patlıcan, yapraklı sebzeler, patates, domates, portakal ve deniz ürünlerinde bulunmaktadır.

Sabriye Zeynep Burakgazi

2001 yılında Bingöl'de doğdum. Rize'de yaşıyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi ve insanlarla paylaşmayı seviyorum. İlgi alanım genellikle kimya, biyoloji ve astronomi üzerine. Bu sitede öğrendiğim ve insanlarla paylaşmak istediğim konuları yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı