BilimGenelHaber

Lise Öğrencisinin Projesi Birinci Oldu

Elifnaz Şentürk’ün Bilimsel Projesi Seçildi

Karşıyaka Anadolu Lisesinin 11. sınıf öğrencisi Elifnaz Şentürk, doktor olan babasının aşı saklamada yaşadığı sorunlara tanık olunca, babası için bir cihaz geliştirdi. Elifnaz Şentürk geliştirdiği bu cihaz ile, “Bilimsel Proje Yarışması“nda 21 ülkeden 400 civarında çalışma arasında birinci oldu.

Lise öğrencisi Elifnaz, aile hakimi olan babasının aşı muhafaza konusunda yaşadığı sorunları görünce bu sorunlara bir çözüm üretmek istemiş. Ardından ısı ve soğutma sistemlerini bir arada bulundurarak sıcaklığı sabitleyebilen bir cihaz geliştirmiş. Bu icat ile, Brezilya’da ekim ayının son haftasında düzenlenen ve 21 ülkeden 400 civarında çalışmanın katıldığı Mostratec Bilimsel Proje Yarışması’nda, “Materyal Mühendisliği” dalında dünya birinciliğini Türkiye’ye kazandırmayı başardı.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı