BilimGenelHaber

Lise Öğrencisinin Projesi Birinci Oldu

Google News Abone Ol

Elifnaz Şentürk’ün Bilimsel Projesi Seçildi

Karşıyaka Anadolu Lisesinin 11. sınıf öğrencisi Elifnaz Şentürk, doktor olan babasının aşı saklamada yaşadığı sorunlara tanık olunca, babası için bir cihaz geliştirdi. Elifnaz Şentürk geliştirdiği bu cihaz ile, “Bilimsel Proje Yarışması“nda 21 ülkeden 400 civarında çalışma arasında birinci oldu.

Lise öğrencisi Elifnaz, aile hakimi olan babasının aşı muhafaza konusunda yaşadığı sorunları görünce bu sorunlara bir çözüm üretmek istemiş. Ardından ısı ve soğutma sistemlerini bir arada bulundurarak sıcaklığı sabitleyebilen bir cihaz geliştirmiş. Bu icat ile, Brezilya’da ekim ayının son haftasında düzenlenen ve 21 ülkeden 400 civarında çalışmanın katıldığı Mostratec Bilimsel Proje Yarışması’nda, “Materyal Mühendisliği” dalında dünya birinciliğini Türkiye’ye kazandırmayı başardı.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir