BilimGenelMakalelerSağlık

Light Gıda Ürünü Tüketimindeki Hatalar

Google News Abone Ol

Light Ürün Nedir?

Türk Gıda Kodeksi’ ne göre kalorisi, yağı, karbonhidratı ve şekeri %25 oranında azaltılmış ürünler light ürün sınıfına girer.

Az Yağlı Ürün Nedir?

Besin etiketinde 100 gramında 3 gramdan az yağ bulunması ve bunun 1 gramın altında doymuş yağlardan gelmesi demektir. Besin etiketinde yağ oranları incelenirken doymuş yağ oranı atlanmamalıdır. Ürünlerde 3-20 gram arası yağ oranı kabul edilebilir düzeydedir fakat sağlığımız için 3 gramın altındakilerin tüketimi önerilmektedir.

Az Şekerli Ürün Nedir?

Besin etiketinde 100 gram üründe 2 gramdan az şeker olmasıdır. Bu ürünlerde şeker yerine meyve şurupları ve tatlandırıcılar kullanılır.

Peki Tatlandırıcılar Zararlı mıdır?

Bu sorunun cevabı çok değişken. Yapılan araştırmaların çoğu çelişkili. Fakat kısaca, bu ürünler bedenimizi bir anda zehirlemez ya da hayatımızı tehdit etmez diyebiliriz fakat uzun vadede kullanımının zararlı olduğunu da net bir şekilde söyleyebiliriz. Kilo verme aşamalarında da şekerin tadından vazgeçemeyenler tatlandırıcılara başvurabiliyor. Tatlandırıcılar daha hızlı acıkmamıza sebep oluyor bu sebeple kilo vermek amacıyla tüketilen tatlandırıcılar bir süre işe yaramış olsalarda uzun vadede tüketimde ters etki yapabiliyorlar. Çözüm olarak illa ki tatlı tadını arıyorsak bal, pekmez, tahin gibi besinlerden yararlanmamız faydalı olacaktır.

Yüksek Lif Oranlı Ürün Nedir?

Besin etiketinde 100 gram üründe en az 6 gram lif olmasıdır. Bu tarz ürünler yüksek lif oranı sayesinde bize uzun süre tokluk sağlar. Kilo vermek isteyenlerin ideal miktarda tüketmeleri önerilebilir. Bu ürünlere örnek olarak meyveli( özellikle elmalı) protein barlar verilebilir fakat bu besinlerin kendilerini tüketmek her zaman sağlığımız için çok daha faydalı olacaktır. Elma, armut, kinoa, ıspanak, brüksel lahanası, havuç, karnabahar kurutulmuş meyveler özellikler kurubaklagiller lif oranı yüksek besinlerdir.

Light Ürün Tüketilirken Yapılan En Temel ve En Büyük Yanlışlar

Doğru bilinen yanlışların başında light ürünlerin sıfır kalori içerdiğinin sanılması ve tüketiminin sınırsız olabileceğinin düşünülmesidir. Etiketlerdeki ”light” ifadesi bu ürün ”kalorisiz” tüm paketi bitirebilirsiniz ya da ”fazla tüketmenin bir zararı yok” gibi çağrışımlara neden olmaktadır. Unutmayalım ki hiçbir light ürün kalorisiz değildir ve her besin gibi fazla tüketmek hem sağlımız için zararlıdır hem de vücut fazlasını yağa dönüştürür. Protein ya da lif içerikli ürünlerin fazlasının yağa dönüşmeyeceğini düşünmek de yanlıştır.

Az Yağlı ya da Yağsız Ürünlerin Tüketimindeki Hatalar

Az yağlı ya da yağsız ürünlerin fazlası da vücudumuzda yağ olarak depolanabilir çünkü her besin ögesinin bir sindirim sınırı vardır. Sindirilemeyenler yağ olarak depolanır ve sağlıksız bir şekilde kilo almamıza sebep olur. En sık karşılaşılan ikinci yanlış ise tüketicilerin bu ürünleri alırken besin etiketini okumamasıdır. Yukarıda verdiğim yüzdelik oranlardan yararlanarak hangi ürünün light olduğunu besin etiketine bakarak anlayabilirsiniz. Genelde tüketici etiketteki ”light” yazısını gördükten sonra arka kısımdaki besin değerlerine bakmayı içinde bulunan katkı maddesi ve tatlandırıcı yazısına bakmaya gerek duymaz. Ürünler alınmadan önce mutlaka etiket okunmalıdır. Özet olarak bu gibi ürünleri tercih ederken tükettiğimiz porsiyon miktarına dikkat etmeli ve besin etiketini dikkatlice okumalıyız.

Buket Bal

Merhaba, Ben Buket 21 yaşındayım. Trakya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 3. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda özel bir beslenme ve danışmanlık merkezinde staj yapmaktayım. Alanımda kendimi geliştirmek için öğrendiğim bilgileri özellikle anne-çocuk beslenmesi, sürdürülebilir beslenme, sporcu beslenmesi ve besinlerin bileşenleri konu başlıkları altında sizlerle paylaşmak istiyorum.

10 Yorum

  1. Marketten alım yapılırken dikkat etmemiz gereken püf noktalara değinmişsiniz çok teşekkürler bilgiler için özellikle light ürünlere dikkatle bakacağım

  2. Başarılı bir çalışma olmuş, bilgilerinizi aktardığınız için teşekkür ederim.

  3. Çok faydalı bir Yazı olmuş. Ben de dahil birçok İnsan, Bu ürünlerin Yüzde Yüz sağlık olabileceğini, düşünüyor. Sadece bu ürünleri Kullanırsak. Sağlıklı bir yaşam süreceğimizi düşünüyoruz. Bu nedenle, Teşekkür ederim. Bu Aydınlatıcı bilgiler için.

    1. Asıl ben teşekkür ederim yorumunuz için. Söylediğiniz gibi bu ürünler hakkında doğru bilinen yanlışlar çok fazla var. Faydalı olabilmesine sevindim. Keyifli okumalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir