GenelMakalelerTeknoloji

Laptop Mu Masaüstü Mü?

Hangi tip bilgisayar tercih etmeliyim?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bilgisayar alırken amacımızı belirlemeli ve bu amaca uygun bir bilgisayar almalıyız.Ama 2 tip bilgisayar da amacınıza uygunsa seçimi hangisinden yapmanız daha doğru olur. Laptop taşıma rahatlığı, kapladığı boyut, istediğiniz yerde kullanabilme ve bataryası sayesinde elektriğin olmadığı bir yerde de kullanma fırsatı veriyor.İyi yanları olduğu gibi elbette kötü yanları da var. Parça değişimleri zor ve maliyetli oluyor. Ayrıca küçük ve dar bir kasa alanına sahip olduğu için daha hızlı ısınıp performansı olumsuz etkileyebiliyor ve istediğiniz gibi opsiyonlu kullanamıyorsunuz. Son olarak fabrika çıkışı olduğu için içindeki donanımlarda değişiklik yapamıyor ürünün özelliklerine uymak zorunda kalıyorsunuz.

Masaüstü bilgisayarın en güzel yanı istediğiniz donanımı takıp amacınıza uygun bir sistem haline getirebiliyorsunuz.Parçaları değiştirmek çok kolay ve kasanın içi geniş olduğu için daha rahat bir soğutma sağlayıp daha yüksek performans alıp parçalarınızın ömrünü uzatabiliyorsunuz.Opsiyon sağlayıp daha fazla fan, ram, SLI ile ekran kartı vb. parçalar takıp sisteminizi yükseltmeniz mümkün.Temizlik açısından laptopa göre çok daha kolay bir yapıya sahip. Maliyet olarak laptoplara göre biraz daha uygun olduğunu söylemek mümkün. Bunların yanı sıra kötü yanlarının en başında taşıma zorluğu geliyor.Çevre birimleri, ekstra monitör, ve kasanın kendisi taşımaya uygun değil.Ayrıca ekstra bir bataryaya sahip olmadığı için elektrik olmadığı zaman jeneratör yoksa sistemi çalıştıramıyorsunuz.Boyut olarak laptopa göre daha fazla yer kaplıyor ve içinde dönen fan sayısı fazla olduğu için daha sık temizlik gerektiriyor.

Yani konu başlığımıza gelecek olursak, dışarıda çalışan laptopu daha çok iş amacıyla kullanan ve sık sık hareket halinde olan biriyseniz laptop almanızda fayda var. Eğer işiniz daha çok evde ise ve yüksek performans gerektiren işlerle uğraşıyorsanız masaüstü almanız daha yararlı olacaktır.

 

Etiketler

Soru Cevap banner

Burak Köplü

20 yaşındayım.İzmir de yaşıyorum.Ege Üniversitesi Çeşme Turizm ve Otelcilik hazırlık öğrencisiyim.İnsanları belli konularda bilgilendirmeyi sevdiğim için makale yazıyorum.Farklı konulara da ilgim olduğu için makale yazma alanım epey geniş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı