BilimGenelHaber

Laboratuvar Ortamında Ayak Üretildi

Google News Abone Ol

Yapay Biyolojik Uzuv Üretildi

Günümüzde herhangi bir kaza sonucu ya da doğuştan uzuvlarından biri olmayan insanlar protezler yardımıyla kısmen de olsa uzuvlarına kavuşabiliyorlar. Fakat organik uzvun yerini alamıyor. Hem sınırlı hareketleri ile birlikte hem de estetik olarak yetersiz olan protezlerin yerine, artık laboratuvar ortamında üretilen yapay biyolojik uzuvlar kullanılacak. Sizce de bu gelişme çok daha iyi olmaz mıydı?

Bilim adamları da bu duruma biraz kafa yormuşlar ve biyolojik uzuv konusunda çalışmalarına başlamışlar. Aşağıdaki videodan da anlayacağınız üzere bilim insanları, yaşayan hücreleri kullanarak bir fare ayağı üretti. Massachusetts General Hospital Center’da üretilen bu ayak, gelecekte protez yerine biyolojik uzuvların kullanılabilmesinin önünü açıyor.

Fare ayağı, Decel / Recel tekniği kullanılarak üretilmiş. Decel tekniği ile ölü donörün organlarından yumuşak dokusu alınıyor. Recel’de ise alıcıdan gelen uygun hücreler, bioreaktörde beslenen organın yeni doku üretimini sağlıyor ve bulunduğu bölgede oluşumu sağlanıyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir