Laboratuvar Ortamında Ayak Üretildi | Bilim Ve Tekno
SEO ve Reklam Ajansı
Bilim Ve Tekno

Laboratuvar Ortamında Ayak Üretildi

Laboratuvar Ortamında Ayak Üretildi

Yapay Biyolojik Uzuv Üretildi

Günümüzde herhangi bir kaza sonucu ya da doğuştan uzuvlarından biri olmayan insanlar protezler yardımıyla kısmen de olsa uzuvlarına kavuşabiliyorlar. Fakat organik uzvun yerini alamıyor. Hem sınırlı hareketleri ile birlikte hem de estetik olarak yetersiz olan protezlerin yerine, artık laboratuvar ortamında üretilen yapay biyolojik uzuvlar kullanılacak. Sizce de bu gelişme çok daha iyi olmaz mıydı?

bilimsel çalışma

Bilim adamları da bu duruma biraz kafa yormuşlar ve biyolojik uzuv konusunda çalışmalarına başlamışlar. Aşağıdaki videodan da anlayacağınız üzere bilim insanları, yaşayan hücreleri kullanarak bir fare ayağı üretti. Massachusetts General Hospital Center’da üretilen bu ayak, gelecekte protez yerine biyolojik uzuvların kullanılabilmesinin önünü açıyor.

Fare ayağı, Decel / Recel tekniği kullanılarak üretilmiş. Decel tekniği ile ölü donörün organlarından yumuşak dokusu alınıyor. Recel’de ise alıcıdan gelen uygun hücreler, bioreaktörde beslenen organın yeni doku üretimini sağlıyor ve bulunduğu bölgede oluşumu sağlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ